EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdravotní účinky

abecedně

0

Ostropestřec mariánský

Alternativní název: Kristova koruna, Mariánský bodlák Latinský název: Silybum marianumVýskyt: Středomoří, Malá a střední Persie, Kanárské ostrovy, střední Evropa Ostropestřec je známý především kvůli svému blahodárnému vlivu na regeneraci jater. Obsahuje totiž účinnou látku silymarin, který dokáže ochránit játra před vlivy konzumace alkoholu, toxinů a některých medikamentů. Zajímavost: Druhové jméno mariánský získal ostropestřec podle legendy, která praví, že bílé žilky na listech vznikly z mléka Panny Marie, které jí během kojení Krista ukáplo na list rostliny a ta díky tomu získala léčivé účinky.

Do e-shopu

Ostropestřec je jednoletá či dvouletá bylina, která dorůstá výšky od 60 do 150 cm. Má lesklé listy s výraznými bílými žilkami a květ fialovo-růžové barvy.Je velmi významným doplňkem stravy při léčbě i jako prevence onemocnění jater a ledvin. Protože játra hrají velmi důležitou roli při celkové detoxikaci organismu a odbourávání nebezpečných látek z těla, je vhodné ostropestřec užívat i preventivně. Dále je pak  ostropestřec vhodný při léčbě sleziny, žlučníku, ledvin, a příznivě působí při léčbě kožních onemocnění - lupénka, ekzém, pigmentové skvrny. Ostropestřec by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Užívání může také narušit účinek orálních kontraceptiv.

ochrana před poškozením jater detoxikace organismu léčba a rekonvalescence chorob jater po léčbě antibiotiky, po chemoterapii snižuje projevy alergií podpůrná léčba kožních onemocnění snižuje hladinu cholesterolu

V našich podmínkách je možné pěstovat ostropestřec jako jednoletku. Výsev se provádí v dubnu do řádků vzdálených od sebe 50 cm v hloubce 2-3 cm. Klíčení semen můžete urychlit pokud je před vysetím namočíte do teplé vody.Daří se mu na slunném a teplém stanovišti, které je chráněné před větrem. Ideální je hlinitá, mírně vápenitá půda. 

Na konci léta (srpen) se na květech začne objevovat bělavé chmýří a nastává doba sklízení semen.Pokud nechcete, aby se semena rozšířila dál do zahrady, ustřihněte celé kvety a semena z nich posbírejte.Semena usušte na suchém dobře větraném místě.Drcená semena se užívají jako čaj nebo ve formě oleje. Ostropestřec je vhodné konzumovat za studena, protože účinná látka se zalitím horkou vodou nebo varem z velké části ničí. Rozdrcená semena se dají přidat také do jogurtu, džusu apod.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Ostropestřec mariánský

Maca

Alternativní názvy: Řeřicha peruánská, peruánský ženšen Latinský název: Lepidium meyenii Walp, Lepidium peruvianum ChaconVýskyt: peruánské Andy Maca roste v podmínkách, kde nepřežije téměř nic - ve výšce 3 500 až 4 500 m n.m., na místech s velmi intenzivním slunečním svitem, prudkým větrem a chladném počasí na kamenité půdě. Je odolná proti mrazu až do - 20 °C. Stejně jako jiné rostliny, které se přizpůsobily velkým výškám, i Maca se drží u země a dorůstá pouze do 15 cm. Pro blahodárné účinky si ale ceníme něčeho, co se skrývá pod zemí - kořene Macy, který svým vzhledem připomíná červenou řepu. V něm jsou ukryty vysoce koncentrované léčivé látky. Zajímavost: Maca patří mezi jednu z nejvýživnějších, nejstarších a v nejvyšší nadmořské výšce pěstovaných rostlin. V domorodém jazyce se ma-ca překládá jako „z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje“

Přejít do e-shopu

Maca obsahuje spoustu minerálních látek, které příznivě působí na lidské tělo - vitamin A, B1, B2, B6, C, E, železo, vápník, měď, zinek, hořčík, draslík, sodík a jód. Je bohatá na aminokyseliny, třísloviny, bílkoviny i vlákninu.Poradí si se širokou škálou neduhů a onemocnění - od neplodnosti po podporu v léčbě rakoviny. Existují 3 druhy macy a každá z nich má trošku jiné účinky: Červená maca zpevňuje kosti, má pozitivní vliv na plodnost a sexuální výkon a působí proti nádorovému bujení. Černá maca zlepšuje paměť a zvyšuje koncentraci, posiluje plodnost a libido, zlepšuje kvalitu spermií a vyspíte se díky ní do růžova. Žlutá maca je přírodní afrodiziakum pro muže i ženy, bojuje proti příznakům menopauzy, dodává energii a působí jako antidepresivum.

zlepšuje fyzický výkon a vytrvalost příznivé účinky na duševní rozpoložení léčba neplodnosti pomáhá při menopauze i menstruačních poruchách odstraňuje chronickou únavu podpora při léčbě chudokrevnosti snižuje krevní tlak zabraňuje opotřebení šlach, kloubů a kostí tlumí žaludeční nevolnost navrací chuť k jídlu imunita upravuje funkci štítné žlázy

Maca vyžaduje specifické podmínky pro růst, proto ji v našich podmínkách nevypěstujeme.

Macu lze užívat syrovou, pečenou či jako nápoj Maca chica. U nás se nejčastěji setkáme s Macou ve formě prášku, který lze skladovat až 7 let. Prášek lze rozmíchat ve vodě, nebo používat jako přídavek do smoothie Další formou jsou kapsle.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Maca

Spirulina

Latinský název: Arthrospira platensisVýskyt: sladkovodní jezera tropických a subtropických oblastí Afriky, Asie a Jižní Ameriky Spirulina je zelená sladkovodní sinice, která je specifická tím, že její vlákna jsou stočená do levotočivé šroubovice podobné lidské DNA. Několik tisíc let ji jako cenný zdroj bílkovin využívaly africké kmeny a původní obyvatelé Střední Ameriky.

Do e-shopu

Obsahuje řada tělu prospěšných prvků,vitamínů a minerálů - jako vitamín B1, B2, B3, B6, B9, C, D, A, E, K, karoteny a další. Spirulina je jedním z rostlinných zdrojů s nejvyšším obsahem bílkovin. Další významnou látkou, kterou obsahuje spirulina je fykocyanin, což je modrozelené barvivo s antioxidační a protizánětlivou aktivitou.

rostlinný zdroj bílkovin protizánětlivé účinky antioxidant zvyšuje obranyschopnost hojení ran zpomaluje stárnutí upravuje zažívací problémy detoxikuje organismus zdraví pokožky a vlasů snižuje únavu podporuje zdravou krvetvorbu snižuje cholesterol odkyseluje organismus vhodná pro vegetariány i vegany

V přírodě se jí nevyskytuje takové množství, které by uspokojilo požadavky trhu a proto se pěstuje uměle ve vodních nádržích. Největším pěstitelem je Japonsko.

Z povrchu vody se sbírá zelený povlak, který po přefiltrování ztuhne, suší se a je zpracován na prášek či tablety.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Spirulina

Lapacho

Alternativní název: červené lapačo, rudé lapačo, Inka Thé Latinský název: Tabebuia impetigínosaVýskyt: Brazílie, Bolívie, Peru, Paraguayi, severní Argentina Léčivé vlastnosti kůry ze stromu Lapacho (čti lapačo) znali již staří Inkové před více než 1500 lety a hojně ji využívali i obyvatelé deštných pralesů Jižní Ameriky a Indiáni kmene Guarani a Tupi, kteří tento strom nazývali “tajy”, což znamená mít moc a sílu. Tento strom dosahuje výšky až 20 metrů, má krásné trubkovité růžové květy a pro léčebné účely se využívá již zmiňovaná kůra z kmene. kůra obsahuje N-faktory (naftochinony) a A-faktory (antrachinony), které se zřídka vyskytují pospolu a proto je kůra ceněná pro její mimořádné zdravotní účinky. Z N-faktorů je nejdůležitější lapachol, který dal vzniknout i samotnému názvu stromu. Lapachol je považován za látku, jehož specifická molekulová struktura způsobuje jedinečné protirakovinné účinky. Zajímavost: Stromy Lapacho se mohou dožít až 700 let. Domorodci pomocí Lapacha léčí hadí uštknutí a také rakovinu.

Do e-shopu

Pokud často trpíte na nachlazení či chřipky, mějte Lapacho určitě v zásobě. Napomáhá při odstraňování nečistot a usazenin z těla. Domorodci přisuzují Lapachu protinádorové účinky a proto jej používají při léčbě různých druhů rakoviny. U nás je tento účinek předmětem výzkumů a proto nelze potvrdit ani vyvrátit. Lapacho pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a podporuje dobrý spánek, proto je vhodné jej užívat i preventivně v rámci dobrého duševního rozpoložení.

chudokrevnost dýchací potíže nachlazení chřipka kašel imunita artritida alergie revmatismus infekční nemoci viry, bakterie, houby migrény cukrovka záněty

Pěstování Lapacha v našich podmínkách je vhodné spíš formou pokojové rostliny či bonsaje. Vzhledem k tomu, že účinná je kůra, se nevyplatí pěstování kvůli léčebnému využití.

Lapacho se užívá ve formě čaje či obkladů a koupelí. 2 - 3 čajové lžičky zalít 1 litrem studené vody, přivést k varu, vařit 5 minut a nechat louhovat 15 minut. Doporučuje se očistná kůra čajem z Lapacha, která by měla probíhat během 2 až 3 týdnů, 1 týden pauza a poté celý proces zopakovat. Užívání kombinace Lapacha s Yerba Maté údajně zvyšuje léčebnou účinnost.      

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Lapacho

Ženšen

Alternativní názvy: Všehoj ženšenový, člověčí kořen, kořen života, stosil, dar bohů Latinský název: Panax ginsengVýskyt: Asie Podle čínské knihy o léčivých rostlinách pocházející z 1. stol. př. n. l. je ženšen bylinou, která podporuje 5 vnitřních orgánů, tiší nervy a neklidnou mysl, zastavuje křeče, čistí zrak, zlepšuje paměť a slouží jako ochrana před zlými duchy. Proto byl a dodnes je velmi ceněn. Zajímavost: V Číně bylo jeho pěstování po dlouhá staletí výsadou panovníka a prostý lid měl na místa jeho výskytu zakázaný vstup.

Do e-shopu

Kořen ženšenu vypadá jako lidské tělo a existuje proto prý opodstatnění. Ženšen totiž podporuje celkové zdraví a posiluje imunitní systém. Je tedy prospěšný celému tělu. Obsahuje sacharidy, lipidy, vitaminy, minerály a další prospěšné látky.

stimuluje imunitní systém působí antistresově doplňuje léčbu cukrovky působí jako afrodiziakum dodává energii, odstraňuje únavu urychluje rekonvalescenci po nemoci nebo chirurgickém zákroku pomáhá při žaludečních a střevních obtížích stimulace jaterních funkcí hojí rány a kožní onemocnění zlepšuje paměť, učení a celkově zlepšuje činnost mozku vyrovnává hormonální hladinu

Roste obvykle ve stínu, pří silném světle rostlina hyne. Naše klimatické podmínky mu sice vyhovují, ale jeho pěstování je nesmírně obtížné.Je velmi náročný na složení substrátu, optimální vlhkost a zastínění.

Využívá se kořen byliny ve formě prášku nebo kapslí. Nedoporučuje se užívání u těhotných a kojících žen, dětí do 3 let.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Ženšen

Chlorella

Alternativní názvy: klenot východuLatinský název: Chlorella vulgaris, Chlorella japan, Chlorella pyrenoidosaVýskyt: sladká voda, nejlepší podmínky v Asii Chlorella je zelená sladkovodní řasa s vysokým obsahem chlorofylu. Tato řasa je na naší planetě déle než my a má mnoho vitamínů a látek, které jsou našemu tělu prospěšné. Bývá přezdívána jako “klenot východu” protože byla hojně pěstovaná na Taiwanu a v Japonsku, kde jsou pro její růst ideální podmínky a Chlorella z těchto krajin je proto ta nejvíce kvalitní. Chlorella snižuje cholesterol, posiluje imunitní systém, snižuje krevní tlak a bojuje proti kornatění tepen v důsledku ukládání tuku na jejich stěnách. Pozitivně působí také na náš zrak, pleť a zuby a je doporučována těhotným a kojícím ženám. Vysoký obsah antioxidantů a dalších prospěšných látek pomáhá při boji s obezitou a zrychluje metabolismus.

Do e-shopu

Chlorella obsahuje kromě řady vitamínů (B. A, C, D, E, K) také vlákninu, aminokyseliny, železo, vápník, Kobalamin (vit. B12), betakaroten a komplex peptidů a nukleových kyselin, který je nazýván jako růstový faktor CGF. Díky širokému spektru účinků je vhodné chlorellu užívat preventivně a akutně ji lze užívat například jako podpůrný prostředek k léčbě střevní chřipky či narušení střevní mikroflóry.

snižuje cholesterol detoxikace energie a povzbuzení imunita čistí játra pomáhá zdravému trávení podporuje tvorbu červených krvinek

Vyskytuje se v přírodě nebo speciálních podmínkách.

Proces sběru a přípravy Chlorelly pro užívání je složitá procedura, kterou nelze dělat v domácích podmínkách.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Chlorella

Guarana

Alternativní název: Paulinie nápojná Latinský název: Paullinia cupanaVýskyt: Amazonský prales ( Brazílie, Ekvádor, Venezuela, Kolumbie) Bylinka známá domorodci jako přírodní všelék. Díky vysokému obsahu účinných látek působí příznivě na různé oblasti lidského těla. V dnešní době je Guarana vyhledávána hlavně pro své povzbudivé účinky na organismus. Poradí si s neduhy jako jsou průjmy, migrény, únava, impotence či premenstruační syndrom. Zajímavost: Obsah kofeinu v guaraně je až 4x větší než v běžném šálku kávy a účinek je dlouhodobější, díky pomalému vstřebávání.

Do e-shopu

Brazilská guarana obsahuje vysoké procento tříslovin, které působí jako přírodní lék při průjmech a hemeroidech, zastavují krvácení, detoxikují organismus a chrání sliznice. Dále obsahuje antioxidanty, vitamíny a rostlinné oleje. Nejznámější je pro své schopnosti potlačovat fyzickou únavu, tlumit hlad a zvyšovat odbourávání tuků.

přísun energie pozitivní vliv na imunitu podporuje hubnutí posílení potence zvyšuje libido napomáhá trávení podporuje paměť a funkce mozku zmírňuje následky stresu ulevuje při migréně mírní projevy revmatických onemocnění proti nadýmání mírní průjem zmírňuje projevy premenstruačního syndromu

Guarana je rostlina, které se daří v tropech, proto se s ní v našich podmínkách asi příliš nesetkáte. Je ji však možné pěstovat doma jako pokojovou rostlinu či ve skleníku, který simuluje podmínky tropů a je v něm dostatečné vlhko, které guarana potřebuje. Semínka klíčí při minimální teplotě 20°C.

Užívají se rozdrcené plody guarany, které je v našich podmínkách složité sehnat. Pokud byste si ale dovezli sušené plody z Amazonie, pak prášek z nich můžete smíchat s vodou či mlékem a vypít, stejně jako polknout samotný na lžičce. Běžné je užívání formou kapslí či tablet. Důležité je, aby byl produkt jen ze samotných plodů a nebyl nahrazován formou extraktu, či jiných náhražek jako tomu často u různých výrobců je. Nedoporučuje se užívání u těhotných a kojících žen, malých dětí do 3 let. Osoby s vysokým krevním tlakem mohou pocítit mírné zvýšení tlaku díky zvýšenému obsahu kofeinu.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Guarana

Acai

Alternativní názvy: Euterpe brazilská, kapustoň brazilskáLatinský název: Euterpe oleraceaVýskyt: Kolumbie, Venezuela, Guyana, Surinam, Ekvádor a Brazílie Acai (čti asaj) jsou plody palmy, která se vyskytuje v oblastech Jižní Ameriky a dorůstá výšky až 25 m. Plody jsou velmi ceněny, protože palmy je plodí až po 4 letech. Jako je tomu u většiny plodů pocházejících z deštných pralesů, i Acai je po staletí známa u domorodých kmenů, které využívají k léčení dary matky přírody. Bobule Acai jsou domorodci nazývány chléb bohů”, protože jsou chutné (používá se v koktejlech, dřeních i jako součást různých kaší) a mají pozitivní účinky na zdraví. Acai berry, jak je také nazývána, ocení ji zejména ti, kteří se snaží zhubnout a dbají na své celkové zdraví i psychickou pohodu. Při redukčních dietách však dejte pozor na zvýšený příjem těchto lahodných bobulek - ovoce Acai obsahuje totiž cukr, stejně jako každé jiné ovoce, a proto není vhodné si dopřávat bobulky ve velkém množství.

Do e-shopu

Bobulky Acai mají velmi vysokou schopnost absorpce volných radikálů a jsou velmi silným antioxidantem, což znamená, že chrání buňky před oxidačním stresem a snižují riziko vzniku srdečně-cévních chorob.Plody Acai jsou známé pro podpůrné účinky v oblasti hubnutí. Jedná se ale pouze o doplněk stravy, proto by měl při hubnutí hrát hlavní roli celkový zdravý životní styl.Bobulky mají vysoký obsah vlákniny, která podporuje činnost střev a reguluje funkci trávení tuků a sacharidů.

zpomaluje proces stárnutí posiluje imunitu proti stresu snižuje hladinu cholesterolu prevence aterosklerózy pozitivní vliv na trávicí soustavu stimuluje metabolismus dodává energii velké množství vitamínů a minerálů

Roste obvykle ve stínu, pří silném světle rostlina hyne. Naše klimatické podmínky mu sice vyhovují, ale jeho pěstování je nesmírně obtížné. Je velmi náročný na složení substrátu, optimální vlhkost a zastínění.

Využívají se plody palmy ve formě prášku nebo kapslí. Prášku Acai, stejně jako kapsle Acai, se nedoporučují užívat těhotným a kojícím ženám a dětem do 3 let.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Acai

Vilcacora (kočičí dráp)

Alternativní názvy: řemdihák plstnatý, kočičí dráp, peruánská liánaLatinský název: Uncaria tomentosa Výskyt: Amazonie, střední Amerika (Peru, Brazílie, Ekvádor, kolumbie, Venezuela, Honduras, Belize)   Původní obyvatelé deštných pralesů Amazonie tuto rostlinu uctívali pro její léčivé vlastnosti, díky kterým ji pojmenovali Vilcacora, což v překladu znamená “svatá rostlina". V Evropě je známa od 19. stol. zejména jako lék na zažívací potíže a podpůrný lék pro zvýšení obranyschopnosti organismu. Zajímavost: Určitě vás zaujme případ z roku 1972, kdy bylo 87 letému plantážníkovi diagnostikována rakovina plic v pokročilém stádiu. Podle doporučení bylinářky pil odvar z vilcacory, rakovina se za půl roku ztratila a muž se dožil 90 let.  

Do e-shopu

Vilkakora má velmi silné imunostimulační účinky. Díky této své vlastnosti je vhodné vilkakoru užívat jako prevenci proti chřipce, při léčbě únavového syndromu a virových či plísňových onemocnění, a také při léčbě oparů, které se objevují při snížené imunitě. Vilkakora je údajně schopná zvednout imunitní schopnosti organismu až o 60 %. Dále se používá při léčbě zánětů, astmatu, revmatismu, artritidy, infekci močových cest i bolestivé menstruaci.

pomáhá při zažívacích a střevních potížích podporuje léčbu žaludečních vředů antioxidační účinky aktivuje imunitní systém snižuje krevní tlak léčí virové onemocnění pomáhá při zánětu spojivek detoxikuje organismus pomáhá při potížích horních cest dýchacích při léčbě menstruačních poruch při léčbě infekce močových cest

Vilkakora je keř z čeledi mořenovitých, se šplhavými větvemi dosahujícími až 30 m. Kůra je světle hnědá, dřevo zlato-žluté s vláknitou strukturou. Listy jsou oválně vejčité na vrcholu zašpičatělé a na bázi srdčité, barvy tmavozelené, lesklé. Charakteristické jsou pro ni především párovité, dřevnaté a nazad ohnuté ostny, podle kterých vzniklo i jedno její označení "uňa de gato" neboli kočičí dráp. Keřům se daří v deštných pralesích, proto jej u nás není vhodné pěstovat.

Sbírá se kořenová kůra, mladší kořeny či vnitřní kůra stonků. Čím tlustší kůra, tím lepší. Tinkturu i odvar si můžeme z kůry připravit sami. 100 až 120 g kůry se přelije litrem alespoň 42% lihu a v pokojové teplotě se nechá louhovat 14 dní. Tato tinktura je výborná na potírání oparů. Odvar se připravuje z tenkých vlasců kůry, které se vaří 20-30 minut, přičemž 1 litr vody je na 100 g kůry. Nedoporučuje se užívání u těhotných a kojících žen a u osob před nebo po transplantaci orgánů.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Vilcacora (kočičí dráp)

Ašvaganda

Alternativní název: Vitánie snodárná, Indický ženšen Latinský název: Withania somniferaVýskyt: Indie, Nepál Ašvaganda (někdy také Ashwagandha) je bylina užívaná po tisíciletí v Ájurvédě (v překladu vědění o životě, jde o indické léčitelství). Její název je sanskrtské slovo, jež v překladu znamená “pach koně” či “síla hřebce”. Pach koně byl Vitánii snodárné přiřknut, protože čerstvý kořen této byliny svou vůní připomíná právě koně. Síla hřebce zase odráží vlastnosti této byliny, které jsou opravdu zázračné. Často se jí také přezdívá indický ženšen, protože má podobně jako ženšen velmi příznivé účinky pro celý organismus. Tato bylina však není známá jen v Indii, ale pro své blahodárné účinky ji znali i domorodí obyvatelé Afriky a Ameriky a cizí není ani v tradiční čínské medicíně. V současnosti je známá především jako přírodní afrodiziakum pro ženy a pomocník při léčbě rakoviny i cukrovky.

Do e-shopu

Indický ženšen zvyšuje odolnost vůči stresu. Má omlazující účinky na celý organismus. Stimuluje prokrvení pánevní oblasti a je proto známá jako “zelená pilulka pro ženy”. Je výborným pomocníkem v období chřipek, protože má silné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Jak napovídá její druhý název Vitánie snodárná - pomůže také při problémech s nespavostí. Studentům pomáhá zlepšovat paměť a soustředění.

afrodiziakum podpora plodnosti proti stresu a špatné náladě usnadňuje usínání zlepšuje kvalitu spánku zklidňuje mysl snižuje krevní tlak utišuje záněty zvyšuje obranyschopnost organismu rekonvalescence po nemocích zlepšuje soustředění a paměť

V našich podmínkách je možné pěstovat ašvagandu pouze jako trvalku v domácím prostředí, venku by nepřežila zimu. Dorůstá 1 - 1,5 metru a má plody podobné mochyni, které mají uvnitř červenou bobuli. Ocení slunné stanoviště, v létě ji můžete přemístit na zahradu či balkon.

Z rostliny Vitánie snodárné se využívá hlavně její sušený a rozdrcený kořen. Prášek můžete rozpustit ve vodě, šťávě, džusu nebo s mlékem a medem. Další formou jsou kapsle s práškem, které jednoduše spolknete. Upozornění pro Indický ženšen: Nedoporučuje se užívání u těhotných a kojících žen a osob s autoimunitním onemocněním.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Ašvaganda

Maqui Berry

Alternativní názvy: Chilské wildberry, kapustoň brazilskáLatinský název: Aristotelia chilensisVýskyt: Chile, jižní Argentina Bobulky tropické palmy z druhu Elaeocarpaceae už léta pěstují indiáni kmene Mapuche, kteří je považují za magické ovoce, které dává sílu a vytrvalost. Užívají je formou nápoje z drcených bobulí. Toto ovoce je považováno za nejsilnější antioxidant vůbec a má dokonce protizánětlivý účinek. Významnou roli má také v prevenci rakoviny. Plody Maqui jsou rovněž cenným zdrojem aminokyselin, vitamínů, vlákniny i minerálů.

Do e-shopu

Bobulky Maqui jsou potravinovým dopňkem s nejvyšší naměřenou antioxidační hodnotou. Proto je vhodné je užívat pro posílení imunity a jako ochranu před volnými radikály. Výborně poslouží i jako doplněk stravy při detoxikaci. Maqui je přisuzována také schopnost tlumit hlad a zrychlovat metabolismus, proto se doporučuje užívat prášek z nich při dietách a různých očistných kůrách.Umí také snižovat hladinu cholesterolu, zlepšovat stav pleti, zlepšovat stav pokožky a bojují účinně s plísněmi.

zrychlení metabolismu tlumí hlad protizánětlivé působení nejsilnější antioxidant podpora léčby plísní a kožních problémů snižuje hladinu cholesterolu podpora obranyschopnosti chrání kardiovaskulární systém antidiabetické účinky zpomaluje stárnutí dodává sílu a vytrvalost posiluje kosti a klouby zlepšuje stav pleti

Palmy Maqui se pěstují jen ve svém přirozeném prostředí v mírných deštných pralesech Chile a jižní Argentiny. Jinde pro jejich pěstování nejsou vhodné podmínky.

Sbírají se plody - bobulky, které se pomocí mrazu vysuší a zpracovávají se na prášek. Dalším možným způsobem užívání je šťáva z bobulek.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Maqui Berry

Matcha

Latinský název: není Výskyt: Japonsko Podle japonské literatury ze 3. století n. l. se zelený čaj zpočátku používal jako elixír k léčbě otoků, horečky a dalších symptomů. Má se za to, že semínka zeleného čaje přivezl do Číny japonský vyslanec během vlády dynastie Tang a následně jej používala šlechta a buddhističtí duchovní jako léčivé tonikum. Ve 12. století přinesl japonský buddhistický mnich nový způsob pití tohoto čaje - nasypal rozemletý čajový prášek do horké vody a rozmíchal jej, jako se to dělá dnes s Matchou.   Jde o jemně mletý zelený práškový čaj, který je připravován z listů zeleného čaje.   Jeho výjimečnost spočívá ve způsobu pěstování, výrobě i samotném pití. Když pijete Matchu, nepijete totiž jen vylouhované lístky, ale konzumujete prášek z těchto lístků a tím do sebe dostanete maximum účinných látek v nich obsažených.

Do e-shopu

Díky vysoké koncentraci L-theaninových aminokyselin dodává matcha většině uživatelů jemnou energetickou „vzpruhu“ trvající 3 až 6 hodin. Povzbuzuje imunitu, stimuluje metabolismus a urychluje spalování tuků. Výborně působí také na horečku, kterou díky ochlazujícímu účinku zeleného čaje dokáže snížit, což je násobeno faktem, že matcha není pouhý výluh ale drcené čajové lístky nejvyšší kvality. Pomáhá také při střevních potížích a průjmu. Má výbornou chuť a využívá se k přípravě různých zdravých dezertů a moučníků, kterým dodává šmrnc svou specifickou zelenou barvou.

svěžest bystrost posiluje imunitu detoxikuje posiluje kardiovaskulární funkce dodává energii snižuje horečku stimuluje metabolismus léči průjmy

Lístky, ze kterých je Matcha připravován, jsou vysoce kvalitní a rostou převážně ve stínu, což jim dává tmavší odstín a stimuluje produkci chlorofylu a aminokyselin. Rostliny se natahují za světlem, kterého mají nedostatek a stávají se tenčí. Těmto tenkým lístkům se říká tencha.

Čajové lístky se sbírají ručně, aby bylo dosaženo výběru těch nejkvalitnějších, nejmladších a nejmenších. Následně se lístky krátce spaří, aby se zabránilo oxidaci a poté jsou pomocí žulových mlýnských kamenů rozemlety na velmi jemný prášek.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Matcha

Kotvičník zemní

Alternativní názvy: bulharský kotvičník, bulharský tribulus Latinský název: Tribulus terrestrisVýskyt: Evropa, Asie, Afrika, Austrálie Kotvičník je jednoletá bylina s žlutými květy, které se daří i v našich podmínkách. U nás je známý především jako přírodní afrodiziakum, což o něm věděli již antičtí Řekové. V Asii jej užívali na léčbu jater a ledvin a v Japonsku pro zvýšení obranyschopnosti organismu. Kotvičník je všestranná bylina, která by neměla chybět ve vaši domácí lékárničce.

Do e-shopu

Kotvičník zemní obsahuje vysokou hladinu  rostlinných "anabolických steroidů" (fytosteroly). Podporuje tvorbu mužského pohlavního hormonu testosteronu, zvýšení libida, zlepšení nálady a zvýšení sebedůvěry. Další jeho vlastností je vliv na růst svalové hmoty a podpora regenerace po náročném výkonu - proto není divu, že je oblíbený zejména u mužů. Nenechte se ale mýlit - má co nabídnout i ženám. Zvyšuje totiž také tvorbu ženského hormonu estrogenu, což zmírňuje negativní důsledky menopauzy, zlepšuje odbourávání tělesného tuku a podporuje plodnost.

zlepšuje psychickou kondici, zmírňuje deprese a úzkosti afrodiziakum pomáhá při léčbě ledvin léčí nemoci močové soustavy a kardiovaskulárního systému pozitivní účinky na zvýšení plodnosti u mužů i žen zlepšuje odbourávání tělesného tuku mírní problémy s nespavostí zmírňuje příznaky klimakteria zvyšuje růst svalové hmoty snižuje krevní tlak snižuje hladinu cholesterolu zlepšuje peristaltiku střev detoxikuje játra povzbuzuje a dodává energii pomáhá při potížích s prostatou

Kotvičník si můžete pěstovat doma. Semena se na jaře vysévají do truhlíků nebo později (i na podzim) přímo na záhon. Po několikadenním máčení semen dochází ke klíčení při teplotě kolem 20 °C. Prospívá mu sušší stanoviště či písčitá půda. Pozor dávejte, aby nebyl přemokřen. Je možné jej pěstovat i ve skleníku, který musí být dostatečně větraný.

Pokud byla rostlina vysazena na jaře, sklízíme na začátku září celou rostlinu i s kořeny. Po omytí kořenů se suší nastříhané kousky rostliny, nejlépe na bílé netkané textilii. Rostlina se může také zastřihovat, pokud větvičky dosáhnou délky kolem 20 cm. Kotvičník vypěstovaný doma užíváme formou čaje nebo tinktury. Pohodlnější variantou jsou kapsle nebo prášek, který se rozmíchá ve sklenici vody či džusu.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Kotvičník zemní

Hlíva ústřičná

Alternativní názvy: Hiratake Latinský název: Pleurotus ostrateusVýskyt: Hlíva lze pěstovat v domácích podmínkách a daří se jí i v přírodě. Hlíva ústřičná patří mezi dřevokazné houby, protože roste v trsech na kůře stromů. Přídomek ústřičná získala díky své tvarové podobě s lasturou ústřic. Ze zdravotních účinků je známá zejména její schopnost posilovat imunitu. Méně známý je její pozitivní vliv na metabolismus i kloubní potíže. Milovníky hub potěší i její využití v kuchyni - do guláše, smažená nebo jako součást rizota či polévky. Po žampionech a houbách šitake je hlíva třetí nejpěstovanější houbou.

Do e-shopu

Hlíva obsahuje spoustu vitamínů a minerálů - vit. B, C, D, K, hořčík, draslík, fosfor, chrom, měď, zinek, železo, selen a také mastné kyseliny nebo třeba vlákninu. Svým složením pomáhá k normalizaci hladiny cholesterolu.

posiluje obranyschopnost organismu nemoci srdce a cév chronické záněty proti virům, bakteriím a plísňovým chorobám ekzém prevence aterosklerózy snižuje cholesterol při léčbě popálenin příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi

Hlíva můžete pěstovat i v domácích podmínkách. Lze si koupit pytle se substrátem, ze kterého lze postupně houby sklízet, nebo můžete koupit k tomu určený špalek (pomalejší způsob). Aby hlíva začala růst, potřebuje k tomu vhodné podmínky, které se v různých fázích liší. Ze začátku potřebuje pro růst teplo (20 - 25 °C). V další fázi stačí teplota kolem 10 - 15 °C.

Sbírají se plodnice i s nožičkami, ty jsou tvrdší, ale po uvaření změknou. Dále se užívá formou prášku či kapslí.  

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Hlíva ústřičná

Zelený ječmen

Alternativní názvy: zelený ječmen, mladý ječmenLatinský název: Hordeum vulgareVýskyt: téměř všude - po Sibiř, Norsko, Tibet a Andy Mladý ječmen je známý v poslední době jako tzv. zelená potravina, které jsou oblíbené především kvůli tomu, že je jim přisuzován vliv na detoxikaci a tím pádem i hubnutí. Jde o mladé rostliny, které obsahují živiny a jiné biologicky aktivní látky ve vysoké koncentraci.Mladý ječmen znali již ve starém Egyptě, antickém Řecku a Římu, kde ho podávali atletům a bojovníkům, aby měli nadpozemskou sílu a vytrvalost a neznámý nebyl ani ve východní medicíně.

Do e-shopu

Mladý ječmen podporuje vylučování škodlivin z těla, čímž dopomáhá detoxikovat organismus, harmonizuje hormony a díky své zásaditosti uvádí do rovnováhy překyselený organismus. Ječmen obsahuje jód, díky čemuž pomáhá zmírňovat následky poruch štítné žlázy. Stejně jako Chlorella udržuje zdravou hladinu cholesterolu a snižuje hladinu nežádoucího cholesterolu LDL. Obsahuje vitamíny B, C, E, H, K, beta karoten, cholin a řadu minerálů a stopových prvků a antioxidantů.

zrychlení metabolismu tlumí hlad protizánětlivé působení antioxidant podpora léčby plísní a kožních problémů snižuje hladinu cholesterolu podpora obranyschopnosti chrání kardiovaskulární systém zpomaluje stárnutí organismu urychluje hojení ran

V dnešní době se pěstuje prakticky po celém světě v oblasti mírného klimatického pásma, ale tradiční postavení má dlouhodobě v Evropě. Potřebuje dostatek slunce, dlouhodobé teplo a přiměřenou vláhu.

Mladý ječmen se lisuje a poté se vylisovaná šťáva šetrně suší po dobu 2 minut do 41 stupňů celsia. Takto vzniká RAW zelený prášek, v němž jsou zachovány všechny biologicky aktivní látky, vitamíny, minerály a stopové prvky, které lidskému tělu prospívají.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Zelený ječmen

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 734 589 468
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved