EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Tipy na eco a zero waste čistící prostředky

Pojďme se podívat, jak aplikovat metodu 6 R – Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot na uklízení v domácnosti. Je to jednodušší, než si myslíte.

Ochrana kůže při čištění
Mimo to, že doporučujeme nosit zástěru, nebo starší oblečení na uklízení, je dobrý nápad chránit své ruce před zbytečným máčením a čistícími prostředky. Přestože jsou tyto prostředky bezpečné a neškodné, ve velkém množství mohou vysušovat kůži, dostat se do záděr u nehtů a pálit a způsobovat alergické reakce. Investujte proto do kvalitnějších ochranných rukavic z ecoplastu, které se mají šanci po zničení rozložit.

Čištění podlah

Zametání
Ideálním ekologickým i ekonomickým řešením na odstranění prachu a špíny je zametání přírodním smetákem. Najdete je téměř v každé drogerii, nebo hobby obchodu za velmi dobrou cenu. Stejně tak najdete kovovou lopatku a dřevěný smetáček. V případě, že preferujete vysavač, podívejte se, jestli může váš vysavač fungovat i bez sáčků a po čištění ho jen vysypat. Pokud nemáte tu možnost, lepší variantou je pořízení látkových pytlů na více použití, které se dají vysypat a vyprat. Vydrží vám tedy i několik let.

Vytírání
Pokud nemáte již koupenou sadu speciálního plastového kýble a mopu, je pro vás nejjednodušší varianta si pořídit běžný hadr na podlahu, které máme všichni v domácnosti a omotat ho kolem smetáku. Vždy po pár setřeních hadr otočíte a pár metrech vymácháte. Jestli budete potřebovat speciální nádobu na máchání, je na vás, bude vám stačit i umyvadlo, pokud máte menší prostor na vytírání.

zero waste, ekologické čištění

Pokud již máte drahou sadu na vytírání, nevyhazujte ji, rozhodně je lepší ji používat až do konce jejího života a nepřidávat na skládku. Pro ušetření vody se můžete sprchovat vedle kýble na vytírání a vodu, která na vás nedopadne, půjde na vytírání. Tato varianta šetří i nějaké peníze. Po vytírání můžete špinavou vodou také spláchnout a dát jí poslední možnost, jak vám ušetřit výdaje.

Co se prostředků, které použijete na čištění, týče, základem je vždy teplá voda. Pak velmi záleží na povrchu, který čistíte, protože na parkety byste neměli dávat to samé jako na dlaždice.
Mýdlové vločky, nebo jejich tekuté varianty jednoduchého marseillského, či olivového mýdla, šetrně a zároveň efektivně čistí jakýkoliv povrch. Můžete jej aplikovat na vytrvalé skvrny, které nechtějí povolit a nechat je působit. Téměř na všechny povrchy je skvělá teplá voda s lihovým octem. Jeho množství se určuje podle míry zašpinění podlahy, ale nepřekračujte poměr 1:10 (1 díl octa na 10 dílů vody).

Chtěli byste, aby vaše podlahy provoněly místnost? Pár kapek esenciálních olejů se o to postará. Na uklízení jsou nejoblíbenější citrusy, levandule, tea tree a rozmarýn.
Čištění koberců je jednoduché – nasypejte rovnoměrně malé množství jedlé sody, nechte působit pár hodin a vysajte. Při velkém zašpinění koncentrujte větší množství na skvrnu a vlhkým hadříkem chvíli čistěte. Opět nechte působit a vysajte vysavačem.

 

Čištění povrchů
Na čištění od prachu, skvrn a oleje není potřeba nic speciálního. Můžete si pořídit bambusové a dřevěné hadříky, houby, kartáče a prachovky z peří, ale v zásadě vám staré bavlněné tričko, rozstříhané na menší obdélníky poslouží stejně. Ideální způsob, jak dát poslední šanci oblečení, které nelze kvůli svému stavu věnovat na charitu.

Na utírání prachu stačí, když budete utírat suchým hadříkem. Skvrny od prachu a vody lehce odstraní octová voda, či naředěný čistič z mýdlových ořechů (či běžné olivové mýdlo). Na olejové skvrny nechte působit jedlou sodu, kterou přestříkáte octovou vodou a po pár minutách setřete. O čištění vnitřních prostor trouby a mikrovlnky se v mžiku postará trochu jedlé sody na vlhkém hadříku. I na lednici vám bude stačit octová voda, navíc pomůže potlačit případný zápach po starém jídle.

zero waste, ekologické čištění

Nádobí
Vlastníte myčku? Nezapomeňte ji kompletně zaplnit, než ji pustíte a dávat ekologickou variantu programu. Na čištění můžete kupovat doplnitelné prášky na čištění, tablety i sůl do myčky. Pokud vás zajímá, jak si vytvořit vlastní tablety, či prášek na čištění, bude vám stačit pár ingrediencí a vzduchotěsná nádoba.

Recept na levný prášek do myčky:

– jedlá soda 1 díl
– soda na praní 1 díl
– kuchyňská sůl ½ dílu
– kyselina citronová ½ dílu
Vše smíchejte a uchovejte ve vzduchotěsné nádobě. Používejte, jak jste zvyklí nebo množství přizpůsobte.
Pokud vám dochází utěrky, které nemají díry, rozstříhejte je na čistící hadry a pořiďte si bambusové – lépe sají a bambus roste tak rychle, že jeho sběr neničí životní prostředí.


Ruční mytí
Na ruční mytí vám stačí velký blok olivového mýdla na mýdlence, a něco čím je budete čistit. Existují ekologické houbičky na mytí, bambusové kartáče na nádobí, přírodní lufy, a dřevěné štětky na lahve. Vyzkoušejte, co vám vyhovuje, trh je plný možností. Nádobí nechte buď okapat na odkapávači, nebo utírejte utěrkou. Přírodní materiály budou vždy lépe sát.

Koupelna
Koupelna je také velmi jednoduchá na čištění. Jen je dobré mít rozdělené určité hadříky na záchod, určité na umyvadlo a tak podobně. Většinu zašpinění jednoduše vyčistíte pomocí většího podílu octu v teplé vodě, případně působením jedlé sody na zašpiněném místě a čištěním.

Pokud potřebujete těmito dvěma výrobky vyčistit spáry mezi dlaždičkami, doporučujeme kartáč z přírodních materiálů a na malé prostory starý kartáček na zuby, který už nechcete používat na čištění zubů.
Pokud ještě máte plastovou štětku na záchod, neváhejte jí příště vyměnit za bambusovou! Čistí stejně dobře, nepáchne a po dlouhé době používání s ní můžete rovnou do kompostu!

zero waste, ekologické čištění, ekologické praní

Pokud vás zajímá zero waste, podívejte se také na článek o osobní hygieně a kosmetice, který najdete zde.

Praní
Hlavní ekologická varianta je prát na nízké teploty. Přes nízké teploty můžete vyprat většinu běžné zašpiněného oblečení a případné skvrny a fleky můžete předeprat žlučovým mýdlem. Do pračky můžete použít buď pár mýdlových ořechů v uzavřeném sáčku rovnou do bubnu (které vydrží několik pracích cyklů a po spotřebě se dají do kompostu), nebo s jinou ekologickou variantou. Koupené prášky a gely jsou doplnitelnou variantou a záleží na vás, kterou preferujete. Jako u prášku do myčky, lze si vyrobit ekologickou a ekonomickou variantu prášku na praní, a i zde pro vás máme recept:

Stačí smíchat:

100 g nastrouhaného přírodního mýdla
1000 g sody na praní – uhličitanu sodného
Při nízkých teplotách si poradí s běžnými skvrnami, ale pokud perete plenky, bude asi potřeba něco silnějšího, či je poté převařit.

Okna
Možná jsem s tím už otravná, ale octová voda opravu vyřeší spoustu čistících “problémů”. Rozdíl nyní je v tom, že místo hadříků vezměte staré noviny, nebo nevoskované letáky a zmačkanou stránkou vysušte a leštěte okno, dokud nebude hotovo. Opět, pokud vám vadí vůně octa, můžete buď kápnout pár kapek esenciálního oleje do čistící směsi, nebo použijte marseillské/olivové mýdlo.

 

Zero Waste, Život bez odpadů, Přírodní obaly, DIY, Exotic Herbs

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 734 589 468
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved