EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Ašvaganda: K čemu se používá a jaké je vhodné dávkování

Ať už trpíte nespavostí, jste vyčerpaní a ve stresu, máte problémy se soustředit nebo oslabenou imunitu, vyzkoušejte ašvagandu. Tato bylina, která je také známá jako vitánie snodárná či indický ženšen, disponuje řadou blahodárných účinků na lidský organismus. 

Síla hřebce z indického keře

Ašvaganda pochází ze sanskrtu a v překladu znamená "síla hřebce". Tento název bylina získala díky svým silným a zázračným účinkům. Ty znali již ve staré Mezopotámii, kde její kořen využívali zejména jako afrodiziakum. V ajurvédské medicíně (indickém léčitelství) se využívá již po tisíciletí a je považována za stěžejní a legendární rostlinu. Do Evropy se dostala díky cestovatelům a obchodníkům v 17. století. Jde o 1 až 1,5 metru vysoký keř, který oplývá drobnými, světle zelenými listy a žlutými květy. Plodem je červená bobule. Ašvaganda roste zejména v Indii a Nepálu. Ačkoliv jde o tropickou rostlinu, dá se pěstovat i u nás. Je však náchylná na chlad a venku by v zimě nepřežila. V letních teplých měsících se ji dobře daří i na zahradě.

Účinky

Bylina je známá pro své omlazující a detoxikační účinky na celý organismus. Protože zpomaluje známky stárnutí, přezdívá se ji také "bylina mládí" .Kromě toho pomáhá proti stresu a nervozitě, působí jako antidepresivum, řeší poruchy spánku, zvyšuje libido a díky svým protizánětlivým a antibakteriálním účinkům posiluje imunitu. U mužů má pozitivní vliv na potenci a u žen navrací hormonální rovnováhu a prokrvuje pánevní oblast. Studenti na ní ocení to, že zlepšuje paměť a pomáhá se soustředěním. Skvěle působí i proti špatné náladě a zlepšuje kvalitu vlasů a pleti. 

Jak se ašvaganda užívá?

Z rostliny se využívá hlavně její usušený a rozdrcený kořen. Tento prášek se pak polyká buď ve formě kapslí, nebo se rozpustí v tekutině a vypije. Pro děti, těhotné a kojící ženy a osoby s autoimunitním onemocněním se užívání nedoporučuje. 

 

Ašvaganda

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 734 589 468
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved