EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Objevte kotvičník, který rychle a účinně snižuje cholesterol

kotvičník

Slyšeli jste někdy o rostlině zvané kotvičník? Že ne? Tak to byste měli pozorně číst tento článek, kde si řekneme všechny potřebné informace. Budeme se věnovat výskytu, účinkům na člověka, obsahovým látkám nebo pěstováním v našem podnebí. Tak se pusťme do čtení, ať jsme zase o něco chytřejší.

Co je to Kotvičník?

Nebudu vás příliš napínat, hned v úvodu zmíním, že se jedná o jednoletou poléhavou bylinu, pocházející z čeledi kacibovitých. Své uplatnění našla v lékařství a při výrobě výživových doplňků pro sportovce. Důvod, proč je tak oblíbený spočívá v tom, že obsahuje velké množství účinných látek, konkrétně sapogeniny, diosgenin, ruskogenin, chlórgenin, trogoghenin a další, alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, třísloviny, flavonoidy, pryskyřice,steriny, stigmasterin, campestrin, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, tigogenin, yamogenin, neotigogenin, flavonoidy campherol, rutin, quercetin, alkaloidy, pryskyřice, 3,5-5 % oleje složeného z 57 % kyseliny linolové a linolenové, 27 % olejové, behenové, stearové, palmitové. Kromě toho obsahuje také taniny, sacharidy, steroly, gracillin, dioscin, terrestrosiny A–E, vitamin C, což dohromady tvoří značný koktejl zdraví prospěšných látek.

Odkud se vzal?

Dlouhodobě je známo, že se kotvičníku daří zejména v suchých a velmi slunných stepích. Místem prvotního výskytu byla s největší pravděpodobností Čína nebo Japonsko, nyní jej můžeme najít téměř na každém kontinentu, vyjma těch chladných.

Zdraví prospěšné účinky kotvičníku

Léčivé schopnosti Kotvičníku objevili už kmeny primitivních Indiánů. To jej používali zejména jako protizánětlivou látku. Další pokrok zaznamenali Číňané, kteří jej používali k léčbě onemocnění srdce a cév, jater nebo ledvin. Objevily se i informace, že byl použit při léčbě neplodnosti. V dnešní době jej používají vrcholoví sportovci, kteří si zvyšují hladinu testosteronu v krvi, což umožňuje dosáhnout lepších výsledků.

Muži a kotvičník

Již v předchozím odstavci byla zmínka o tom, že u mužů způsobuje tato bylina růst hladiny pohlavních hormonů. Tyto hormony se začínají u mužů vytrácet kolem 30. roku života a prvotními příznaky jsou velké břicho, ztráta libida a ztráta vitality nebo mladého vzhledu. Kromě fyzických projevů se mužům mění i psychika, stávají se podrážděnějšími a mrzutějšími. Kotvičník dovede tento pokles zmírnit, dokonce i zlepšit předchozí stav, tudíž se může jevit jako lék na mládí!

Ženy a kotvičník

Stejně jako u mužské populace i u té něžnější, tedy ženské, dochází k poklesu hormonů. Po 40. roku se u žen vyskytuje menopauza, tedy útlum funkce vaječníků a avizovaný pokles hladiny hormonů. Klimakterium s sebou přináší mnohé změny a projevy, mezi nejčastější patří návaly horka, nespavost, podrážděnost nebo úzkostné stavy. Kotvičník dovede zvýšit hladinu hormonů, které dovedou potlačit nežádoucí projevy menopauzy.

Kotvičník v Česku

I když mu vyhovují prosluněné stepi, i v našem mírném pásu se kotvičníku dobře daří a lze jej bez větších obtíží pěstovat. Existují dva způsoby, jak tuto bylinu pěstovat:

  1. Ve volné půde - v půdě dozrají semena, přezimují tam a na jaře vyklíčí.
  2. Předpěstování ze semen - semena se musejí namočit a poté vyklíčit.

Kotvičník roste na pláních, kde je pod dohledem farmářů, kteří jej prodávají farmaceutickému průmyslu. Sklizeň probíhá pouze jednou za rok, jedná se o sezónní záležitost.

 

Kam pokračovat?

Článek: 5 ověřených bylinek na mužskou potenci | Eshop: Bylinky na mužskou i ženskou potenci a libido

Kotvičník

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 777 240 791
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved