EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Ostropestřec: účinná bylinka pro čištění jater

Pokud chcete vyčistit organismus od škodlivých a toxických látek z potravy, nebo trpíte problémy s játry, sáhněte po ostropestřci. Ostropestřec mariánský má totiž skvělý vliv na produkci žluči a zlepšuje celkový metabolismus. 

Rostlinka podobná bodláku

Tato jednoletá či dvouletá bylinka nápadně připomíná bodlák. Vyznačuje se výraznými bílými žilkami na lesklých listech a fialovo-růžovými květy. Dorůstá se výšky od 60 do 150 cm a její domovinou je Středomoří, ale najdeme ji také v Malé Asii, jihozápadní Asii, na Kanárských ostrovech nebo ve střední Evropě. Díky trnům se ostropestřci přezdívalo Kristova koruna. Jedná se o prastarou léčivou bylinu. Používala se již ve staré Antice například jako lék na hadí uštknutí a od 17. století na obtíže s játry, deprese či onemocnění spojené s krevním tlakem a dutinou břišní. U nás se dá ostropestřec pěstovat jako jednoletka a daří se mu na slunných stanovištích.

Účinky

Ostropestřec mariánský je ceněn hlavně pro své detoxikační účinky. Má blahodárný vliv na regeneraci jater, proto se používá na prevenci nebo léčbu jaterních onemocnění. Obsahuje účinné látky, které přispívají ke snížení hladiny cholesterolu, a proto působí jako prevence infarktu či mrtvice. Příznivě ovlivňuje hladinu hormonů, takže pomáhá s léčbou neplodnosti. Kromě toho také dokáže zmírnit následky chemoterapie, pomáhá při léčbě kožních onemocnění a snižuje projevy alergií. Díky tomu, že je ostropestřec silný antioxidant, zpomaluje i proces stárnutí. 

Užití

Využívají se hlavně semena ostropestřce, z kterých se připravuje čaj či olej. Možné je i využití semen pro ozdravné koupele, které působí při léčbě hemoroidů, bércových vředů nebo některých gynekologických problémů. Dále se připravují různé tinktury, tablety či kapsle. Někdy se konzumuje také mladý vařený či syrový kořen. 

Ostropestřec, Detoxikace

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 777 240 791
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved