EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Magazín o našich bylinkách, zdraví a ekologii

Výběr aktuálních článků pro Vás

5 způsobů, kterými docílíte plochého bříška bez diety

5 způsobů, kterými docílíte plochého bříška bez diety

Je snem každého člověka, který má nějaký ten špíček navíc, aby mohl bez námahy a bez změny svých stravovacích návyků sebevědomě koukat do zrcadla s nadšením v očích. Ale jde to vůbec? Jsou dieta a cvičení jediné dva způsoby, které zaručeně zbaví vaše těl všeho, co čouhá?

číst více

 Domácí detoxikace organismu bylinkami – Jak na to?

Domácí detoxikace organismu bylinkami – Jak na to?

Jaro je období, které je velmi vhodné pro detoxikaci organismu. Je to totiž doba, kdy se vše znovu probouzí k životu. Proto je dobré dopřát svému tělu očistu a odlehčit mu, aby mohlo lépe vstřebávat vitamíny a minerály z potravy, kterou mu dopřáváme.

 

číst více

Vše, co byste měli vědět o detoxikaci

Vše, co byste měli vědět o detoxikaci

Detoxikace je přirozený proces, který pro naše pravidelně provádí naše játra. Někdy i nevědomky děláme věci, které našim orgánům moc nepomáhají a teď nastal čas s tím něco udělat. Jak je zregenerovat do svého maximálního potenciálu vám řekneme v tomto článku.

číst více

Jak nejlépe užívat ostropestřec mariánský?

Jaterní očista prospěje každému organismu, protože játra jsou zejména při ne příliš dobrém životním stylu značně zatěžována. Správné fungování jater je pro celkové zdraví opravdu zásadní, protože se jedná o metabolickou továrnu, která zpracovává všechno, co se do těla dostane. Játra jsou však cizorodými látkami, špatnou potravou, léky a alkoholem oslabovány, a proto si zaslouží preventivní ochranu. Právě bylinky jsou ideální prevencí. Výsostné postavení má ostropestřec mariánský (latinsky Silybum marianum), jenž podporuje vylučování žluči, zdravé trávení a správou funkci jater.

Ostropestřec mariánský se těší takové oblibě především až v posledních několika letech.

Ostropestřec se pěstuje jako letnička, která však plodí až druhý rok po vysetí.

Ostropestřec mariánský a jeho blahodárné účinky

Semena ostropestřce obsahují soubor účinných látek zvaný sylimarin, což jsou v podstatě silice a flavolinganové sloučeniny. Právě daný komplex se stará o regeneraci jater a jejich posilnění, v neposlední řadě zvyšuje produkci glutationu, jenž je žádoucí při detoxikačních procesech probíhajících v játrech. Ostropestřec mariánský má i antioxidační účinky, dokonce silnější než je mají vitamíny C a E.

V jakých formách se ostropestřec užívá?

Ostropestřec by se měl při ozdravné jaterní kúře užívat tři týdny, ovšem doba užívání se liší i v závislosti na tom, v jaké formě. Pokud si totiž připravíte nálev či odvar z plodů bylinky, nedostanete do těla tolik blahodárných látek jako třeba formou tabletek. Účinek by tak byl nulový.

Třeba nevhodná jsou drcená semena, ať už sypaná, nebo v nálevových sáčcích, protože jejich trvanlivost se pohybuje okolo dvou týdnů. Jakmile jsou plody nadrcené, spustí se proces oxidace tuků vzdušným kyslíkem, a tím pádem dochází ke žluknutí, což negativně působí na chuť i vůni.

Tinktura

Velice účinné jsou tinktury, u nichž však buďte obezřetní, protože zpravidla obsahují alkohol, i když jen v minimálním množství.

Celé plody

Semena se dají rozemlít a dát třeba do jogurtu nebo do medu, ovšem pozor, rozdrcená semena spotřebujte okamžitě, jinak by mohlo dojít, jak je výše popsáno, ke žluknutí. Pokud jsou plody nerozemleté, vydrží dlouho. Denně se doporučují dvě čajové lžičky prášku.

Olej

Z plodů ostropestřce se vyrábí ještě i olej, jenž si můžete dát třeba do salátu, nebo jen na lžíci a polknout. Olej uchovávejte na chladném tmavém místě.

Doplňky stravy

Ostropestřec můžete užívat také jako potravinový doplněk ve formě kapslí, která obsahuje prášek z bylinky.

Ostropestřec, ostropestřec mariánský

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 777 240 791
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved