EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

Náš příběh

O našich bylinkách

Principy kvality

Vše o nákupu

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Kontakt

0

Ostropestřec mariánský

Alternativní název: Kristova koruna, Mariánský bodlák Latinský název: Silybum marianumVýskyt: Středomoří, Malá a střední Persie, Kanárské ostrovy, střední Evropa Ostropestřec je známý především kvůli svému vlivu na regeneraci jater. Obsahuje totiž účinnou látku silymarin.

Do e-shopu

Ostropestřec je jednoletá či dvouletá bylina, která dorůstá výšky od 60 do 150 cm. Má lesklé listy s výraznými bílými žilkami a květ fialovo-růžové barvy.Je velmi významným doplňkem stravy. Ostropestřec je vhodné užívat preventivně. Ostropestřec by neměly užívat těhotné a kojící ženy.

normální činnost jater normální trávení, pročištění normální hladina cukru v krvi přirozená obranyschopnost -odolnost

V našich podmínkách je možné pěstovat ostropestřec jako jednoletku. Výsev se provádí v dubnu do řádků vzdálených od sebe 50 cm v hloubce 2-3 cm. Klíčení semen můžete urychlit pokud je před vysetím namočíte do teplé vody.Daří se mu na slunném a teplém stanovišti, které je chráněné před větrem. Ideální je hlinitá, mírně vápenitá půda. 

Na konci léta (srpen) se na květech začne objevovat bělavé chmýří a nastává doba sklízení semen.Pokud nechcete, aby se semena rozšířila dál do zahrady, ustřihněte celé kvety a semena z nich posbírejte.Semena usušte na suchém dobře větraném místě.Drcená semena se užívají jako čaj nebo ve formě oleje. Ostropestřec je vhodné konzumovat za studena, protože účinná látka se zalitím horkou vodou nebo varem z velké části ničí. Rozdrcená semena se dají přidat také do jogurtu, džusu apod.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Ostropestřec mariánský

Guarana

Alternativní název: Paulinie nápojná Latinský název: Paullinia cupana Výskyt: Amazonský prales ( Brazílie, Ekvádor, Venezuela, Kolumbie) Bylinka známá domorodci jako přírodní prostředek, který díky vysokému obsahu účinných látek působí příznivě na různé oblasti lidského těla. V dnešní době je Guarana vyhledávána hlavně pro své povzbudivé účinky na organismus. Zajímavost: Obsah kofeinu v guaraně je až 4x větší než v běžném šálku kávy a účinek je dlouhodobější, díky pomalému vstřebávání.

Do e-shopu

Brazilská guarana obsahuje vysoké procento tříslovin, antioxidanty, vitamíny a rostlinné oleje. Nejčastěji se užívá v případech, kdy je třeba dodat energii a potlačit fyzickou únavu.

energie-tonus-únava fyzická a psychická vitalita imunitní systém kontrola tělesné hmotnosti a metabolismus tuků

Guarana je rostlina, které se daří v tropech, proto se s ní v našich podmínkách asi příliš nesetkáte. Je ji však možné pěstovat doma jako pokojovou rostlinu či ve skleníku, který simuluje podmínky tropů a je v něm dostatečné vlhko, které guarana potřebuje. Semínka klíčí při minimální teplotě 20°C.

Užívají se rozdrcené plody guarany, které je v našich podmínkách složité sehnat. Pokud byste si ale dovezli sušené plody z Amazonie, pak prášek z nich můžete smíchat s vodou či mlékem a vypít, stejně jako polknout samotný na lžičce. Běžné je užívání formou kapslí či tablet. Důležité je, aby byl produkt jen ze samotných plodů a nebyl nahrazován formou extraktu, či jiných náhražek jako tomu často u různých výrobců je. Nedoporučuje se užívání u těhotných a kojících žen, malých dětí do 3 let. Osoby s vysokým krevním tlakem mohou pocítit mírné zvýšení tlaku díky zvýšenému obsahu kofeinu.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Guarana

Ašvaganda

Alternativní název: Vitánie snodárná, Indický ženšen Latinský název: Withania somniferaVýskyt: Indie, Nepál Ašvaganda (někdy také Ashwagandha) je bylina užívaná po tisíciletí v Ájurvédě (v překladu vědění o životě ). Její název je sanskrtské slovo, jež v překladu znamená “pach koně” či “síla hřebce”. Pach koně byl Vitánii snodárné přiřknut, protože čerstvý kořen této byliny svou vůní připomíná právě koně. Síla hřebce zase odráží vlastnosti této byliny, které jsou vyhlášené. Často se jí také přezdívá indický ženšen, protože má podobně jako ženšen velmi příznivé účinky pro celý organismus. Tato bylina však není známá jen v Indii, ale pro své účinky ji znali i domorodí obyvatelé Afriky a Ameriky.

Do e-shopu

Ašvaganda je hojně využívána lidmi, kteří jsou vystaveni stresovým situacím a hledají způsob, jak se dostat do psychické pohody. Jak napovídá její druhý název Whitánie snodárná - užívá se také při problémech se spánkem.

duševní zdraví, stres, spánek normální funkce reprodukčního systému antioxidant omlazení

V našich podmínkách je možné pěstovat ašvagandu pouze jako trvalku v domácím prostředí, venku by nepřežila zimu. Dorůstá 1 - 1,5 metru a má plody podobné mochyni, které mají uvnitř červenou bobuli. Ocení slunné stanoviště, v létě ji můžete přemístit na zahradu či balkon.

Z rostliny Vitánie snodárné se využívá hlavně její sušený a rozdrcený kořen. Prášek můžete rozpustit ve vodě, šťávě, džusu nebo s mlékem a medem. Další formou jsou kapsle s práškem, které jednoduše spolknete. Upozornění pro Indický ženšen: Nedoporučuje se užívání u těhotných a kojících žen a osob s autoimunitním onemocněním.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Ašvaganda

Kotvičník zemní

Alternativní názvy: bulharský kotvičník, bulharský tribulus Latinský název: Tribulus terrestrisVýskyt: Evropa, Asie, Afrika, Austrálie Kotvičník je jednoletá bylina s žlutými květy, které se daří i v našich podmínkách.

Do e-shopu

pohlavní orgány -  hormonální aktivita tělový a svalový tonus - energie normální funkce močové soustavy a reprodukčního systému přirozená obranyschopnost - imunitní systém

Kotvičník si můžete pěstovat doma. Semena se na jaře vysévají do truhlíků nebo později (i na podzim) přímo na záhon. Po několikadenním máčení semen dochází ke klíčení při teplotě kolem 20 °C. Prospívá mu sušší stanoviště či písčitá půda. Pozor dávejte, aby nebyl přemokřen. Je možné jej pěstovat i ve skleníku, který musí být dostatečně větraný.

Pokud byla rostlina vysazena na jaře, sklízíme na začátku září celou rostlinu i s kořeny. Po omytí kořenů se suší nastříhané kousky rostliny, nejlépe na bílé netkané textilii. Rostlina se může také zastřihovat, pokud větvičky dosáhnou délky kolem 20 cm. Kotvičník vypěstovaný doma užíváme formou čaje nebo tinktury. Pohodlnější variantou jsou kapsle nebo prášek, který se rozmíchá ve sklenici vody či džusu.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Kotvičník zemní

Maca

Alternativní názvy: Řeřicha peruánská, peruánský ženšen Latinský název: Lepidium meyenii Walp, Lepidium peruvianum ChaconVýskyt: peruánské Andy Maca roste v podmínkách, kde nepřežije téměř nic - ve výšce 3 500 až 4 500 m n.m., na místech s velmi intenzivním slunečním svitem, prudkým větrem a chladném počasí na kamenité půdě. Je odolná proti mrazu až do - 20 °C. Stejně jako jiné rostliny, které se přizpůsobily velkým výškám, i Maca se drží u země a dorůstá pouze do 15 cm. Pro blahodárné účinky si ale ceníme něčeho, co se skrývá pod zemí - kořene Macy, který svým vzhledem připomíná červenou řepu. Zajímavost: Maca patří mezi jednu z nejvýživnějších, nejstarších a v nejvyšší nadmořské výšce pěstovaných rostlin. V domorodém jazyce se ma-ca překládá jako „z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje“

Přejít do e-shopu

Maca obsahuje spoustu minerálních látek, které příznivě působí na lidské tělo - vitamin A, B1, B2, B6, C, E, železo, vápník, měď, zinek, hořčík, draslík, sodík a jód. Je bohatá na aminokyseliny, třísloviny, bílkoviny i vlákninu.

plodnost fyzické a duševní zdraví vytrvalost a vitalita hormonální systém

Maca vyžaduje specifické podmínky pro růst, proto ji v našich podmínkách nevypěstujeme.

Macu lze užívat syrovou, pečenou či jako nápoj Maca chica. U nás se nejčastěji setkáme s Macou ve formě prášku, který lze skladovat až 7 let. Prášek lze rozmíchat ve vodě, nebo používat jako přídavek do smoothie Další formou jsou kapsle.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Maca

Ženšen

Alternativní názvy: Všehoj ženšenový, člověčí kořen, kořen života, stosil, dar bohů Latinský název: Panax ginsengVýskyt: Asie Podle čínské knihy o rostlinách pocházející z 1. stol. př. n. l. je ženšen bylinou, která příznivě podporuje tělo i mysl člověka. Proto byl a dodnes je velmi ceněn. Zajímavost: V Číně bylo jeho pěstování po dlouhá staletí výsadou panovníka a prostý lid měl na místa jeho výskytu zakázaný vstup.

Do e-shopu

Kořen ženšenu vypadá jako lidské tělo a existuje proto prý opodstatnění. Ženšen přispívá k normální funkci imunitního systému. Je tedy prospěšný celému tělu. Obsahuje sacharidy, lipidy, vitaminy, minerály a další prospěšné látky.

imunitní systém vytrvalost, kondice, vitalita, energie odolnost organismu - únava a stres sexuální zdraví

Roste obvykle ve stínu, pří silném světle rostlina hyne. Naše klimatické podmínky mu sice vyhovují, ale jeho pěstování je nesmírně obtížné.Je velmi náročný na složení substrátu, optimální vlhkost a zastínění.

Využívá se kořen byliny ve formě prášku nebo kapslí. Nedoporučuje se užívání u těhotných a kojících žen, dětí do 3 let.

Alternativní bylinky:

Více článků

Číst dál: Ženšen

Acai

Alternativní názvy: Euterpe brazilská, kapustoň brazilskáLatinský název: Euterpe oleraceaVýskyt: Kolumbie, Venezuela, Guyana, Surinam, Ekvádor a Brazílie Acai (čti asaj) jsou plody palmy, která se vyskytuje v oblastech Jižní Ameriky a dorůstá výšky až 25 m. Plody jsou velmi ceněny, protože palmy je plodí až po 4 letech. Jako je tomu u většiny plodů pocházejících z deštných pralesů, i Acai je po staletí známa u domorodých kmenů, které využívají dary matky přírody. Bobule Acai jsou domorodci nazývány chléb bohů”, protože jsou chutné (používá se v koktejlech, dřeních i jako součást různých kaší).

Do e-shopu

Bobulky Acai mají velmi vysokou schopnost absorpce volných radikálů a jsou velmi silným antioxidantem, což znamená, že přispívají k ochraně buněk před oxidačním stresem a normální činnosti srdce.V rámci nízkoenergetické diety přispívají plody Acai ke snížení hmotnosti. Jedná se ale pouze o doplněk stravy, proto by měl při hubnutí hrát hlavní roli celkový zdravý životní styl.Bobulky mají vysoký obsah vlákniny, která přispívá k normální činnost střev.

přispívá k normální funkci imunitního systému přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem přispívá ke snížení únavy a vyčerpání

Roste obvykle ve stínu, pří silném světle rostlina hyne. Naše klimatické podmínky mu sice vyhovují, ale jeho pěstování je nesmírně obtížné. Je velmi náročný na složení substrátu, optimální vlhkost a zastínění.

Využívají se plody palmy ve formě prášku nebo kapslí. Prášku Acai, stejně jako kapsle Acai, se nedoporučují užívat těhotným a kojícím ženám a dětem do 3 let.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Acai

Maqui Berry

Alternativní názvy: Chilské wildberry, kapustoň brazilskáLatinský název: Aristotelia chilensisVýskyt: Chile, jižní Argentina Bobulky tropické palmy z druhu Elaeocarpaceae už léta pěstují indiáni kmene Mapuche, kteří je považují za magické ovoce, které dává sílu a vytrvalost. Užívají je formou nápoje z drcených bobulí. Toto ovoce je považováno za nejsilnější antioxidant vůbec. Plody Maqui jsou rovněž cenným zdrojem aminokyselin, vitamínů, vlákniny i minerálů.

Do e-shopu

Bobulky Maqui jsou potravinovým doplňkem s nejvyšší naměřenou antioxidační hodnotou. Proto je vhodné je užívat pro posílení imunity a jako ochranu před volnými radikály. Výborně poslouží i jako doplněk stravy při detoxikaci.

antioxidant přirozená obranyschopnost - imunitní systém normální trávení normální stav pokožky

Palmy Maqui se pěstují jen ve svém přirozeném prostředí v mírných deštných pralesech Chile a jižní Argentiny. Jinde pro jejich pěstování nejsou vhodné podmínky.

Sbírají se plody - bobulky, které se pomocí mrazu vysuší a zpracovávají se na prášek. Dalším možným způsobem užívání je šťáva z bobulek.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Maqui Berry

Hlíva ústřičná

Alternativní názvy: Hiratake Latinský název: Pleurotus ostrateusVýskyt: Hlíva lze pěstovat v domácích podmínkách a daří se jí i v přírodě. Hlíva ústřičná patří mezi dřevokazné houby, protože roste v trsech na kůře stromů. Přídomek ústřičná získala díky své tvarové podobě s lasturou ústřic. Z účinků je známá zejména proto, že přispívá k normální funkci imunitního systému.  Milovníky hub potěší i její využití v kuchyni - do guláše, smažená nebo jako součást rizota či polévky. Po žampionech a houbách šitake je hlíva třetí nejpěstovanější houbou.

Do e-shopu

Hlíva obsahuje spoustu vitamínů a minerálů - vit. B, C, D, K, hořčík, draslík, fosfor, chrom, měď, zinek, železo, selen a také mastné kyseliny nebo třeba vlákninu.

přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi přispívá k normální funkci imunitního systému přispívá k normální činnosti srdce a cév

Hlíva můžete pěstovat i v domácích podmínkách. Lze si koupit pytle se substrátem, ze kterého lze postupně houby sklízet, nebo můžete koupit k tomu určený špalek (pomalejší způsob). Aby hlíva začala růst, potřebuje k tomu vhodné podmínky, které se v různých fázích liší. Ze začátku potřebuje pro růst teplo (20 - 25 °C). V další fázi stačí teplota kolem 10 - 15 °C.

Sbírají se plodnice i s nožičkami, ty jsou tvrdší, ale po uvaření změknou. Dále se užívá formou prášku či kapslí.  

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Hlíva ústřičná

Spirulina

Latinský název: Arthrospira platensisVýskyt: sladkovodní jezera tropických a subtropických oblastí Afriky, Asie a Jižní Ameriky Spirulina je zelená sladkovodní sinice, která je specifická tím, že její vlákna jsou stočená do levotočivé šroubovice podobné lidské DNA. Několik tisíc let ji jako cenný zdroj bílkovin využívaly africké kmeny a původní obyvatelé Střední Ameriky.

Do e-shopu

Obsahuje řada tělu prospěšných prvků,vitamínů a minerálů - jako vitamín B1, B2, B3, B6, B9, C, D, A, E, K, karoteny a další. Spirulina je jedním z rostlinných zdrojů s nejvyšším obsahem bílkovin. Další významnou látkou, kterou obsahuje spirulina je fykocyanin, což je modrozelené barvivo s antioxidační aktivitou.

antioxidant tonus, vitalita svalová hmota - hubnutí přirozená obranyschopnost - imunitní systém

V přírodě se jí nevyskytuje takové množství, které by uspokojilo požadavky trhu a proto se pěstuje uměle ve vodních nádržích. Největším pěstitelem je Japonsko.

Z povrchu vody se sbírá zelený povlak, který po přefiltrování ztuhne, suší se a je zpracován na prášek či tablety.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Spirulina

Chlorella

Alternativní názvy: klenot východuLatinský název: Chlorella vulgaris, Chlorella pyrenoidosaVýskyt: sladká voda, nejlepší podmínky v Asii Chlorella je zelená sladkovodní řasa s vysokým obsahem chlorofylu. Tato řasa je na naší planetě déle než my a má mnoho vitamínů a látek, které jsou našemu tělu prospěšné. Bývá přezdívána jako “klenot východu” protože byla hojně pěstovaná na Taiwanu a v Japonsku, kde jsou pro její růst ideální podmínky a Chlorella z těchto krajin je proto ta nejvíce kvalitní.

Do e-shopu

Chlorella obsahuje kromě řady vitamínů (B. A, C, D, E, K) také vlákninu, aminokyseliny, železo, vápník, Kobalamin (vit. B12), betakaroten a komplex peptidů a nukleových kyselin, který je nazýván jako růstový faktor CGF.

antioxidant - pročištění imunita - energie normální funkce střevního traktu, mikrobiální rovnováha přirozená obranyschopnost

Vyskytuje se v přírodě nebo speciálních podmínkách.

Proces sběru a přípravy Chlorelly pro užívání je složitá procedura, kterou nelze dělat v domácích podmínkách.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Chlorella

Vilcacora (kočičí dráp)

Alternativní názvy: řemdihák plstnatý, kočičí dráp, peruánská liánaLatinský název: Uncaria tomentosa Výskyt: Amazonie, střední Amerika (Peru, Brazílie, Ekvádor, kolumbie, Venezuela, Honduras, Belize)   Původní obyvatelé deštných pralesů Amazonie tuto rostlinu uctívali pro její vlastnosti, díky kterým ji pojmenovali Vilcacora, což v překladu znamená “svatá rostlina".  

Do e-shopu

Vilkakora se užívá na posílení imunity, nejčastěji v jarním, podzimním a zimním období.

přirozená obranyschopnost - imunitní systém normální stav kloubů

Vilkakora je keř z čeledi mořenovitých, se šplhavými větvemi dosahujícími až 30 m. Kůra je světle hnědá, dřevo zlato-žluté s vláknitou strukturou. Listy jsou oválně vejčité na vrcholu zašpičatělé a na bázi srdčité, barvy tmavozelené, lesklé. Charakteristické jsou pro ni především párovité, dřevnaté a nazad ohnuté ostny, podle kterých vzniklo i jedno její označení "uňa de gato" neboli kočičí dráp. Keřům se daří v deštných pralesích, proto jej u nás není vhodné pěstovat.

Sbírá se kořenová kůra, mladší kořeny či vnitřní kůra stonků. Čím tlustší kůra, tím lepší. Tinkturu i odvar si můžeme z kůry připravit sami. 100 až 120 g kůry se přelije litrem alespoň 42% lihu a v pokojové teplotě se nechá louhovat 14 dní. Odvar se připravuje z tenkých vlasců kůry, které se vaří 20-30 minut, přičemž 1 litr vody je na 100 g kůry. Nedoporučuje se užívání u těhotných a kojících žen a u osob před nebo po transplantaci orgánů.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Vilcacora (kočičí dráp)

Matcha

Latinský název: není Výskyt: Japonsko Má se za to, že semínka zeleného čaje přivezl do Číny japonský vyslanec během vlády dynastie Tang a následně jej používala šlechta a buddhističtí duchovní jako tonikum. Ve 12. století přinesl japonský buddhistický mnich nový způsob pití tohoto čaje - nasypal rozemletý čajový prášek do horké vody a rozmíchal jej, jako se to dělá dnes s Matchou.   Jde o jemně mletý zelený práškový čaj, který je připravován z listů zeleného čaje.   Jeho výjimečnost spočívá ve způsobu pěstování, výrobě i samotném pití. Když pijete Matchu, nepijete totiž jen vylouhované lístky, ale konzumujete prášek z těchto lístků a tím do sebe dostanete maximum účinných látek v nich obsažených.

Do e-shopu

Díky vysoké koncentraci L-theaninových aminokyselin dodává matcha většině uživatelů jemnou energetickou „vzpruhu“ trvající 3 až 6 hodin.  Matcha není pouhý výluh ale drcené čajové lístky nejvyšší kvality. Má výbornou chuť a využívá se k přípravě různých zdravých dezertů a moučníků, kterým dodává šmrnc svou specifickou zelenou barvou.

antioxidant normální činnost srdce duševní stav a výkon - koncentrace - učení normální činnost nervové soustavy - aktivita mozku

Lístky, ze kterých je Matcha připravován, jsou vysoce kvalitní a rostou převážně ve stínu, což jim dává tmavší odstín a stimuluje produkci chlorofylu a aminokyselin. Rostliny se natahují za světlem, kterého mají nedostatek a stávají se tenčí. Těmto tenkým lístkům se říká tencha.

Čajové lístky se sbírají ručně, aby bylo dosaženo výběru těch nejkvalitnějších, nejmladších a nejmenších. Následně se lístky krátce spaří, aby se zabránilo oxidaci a poté jsou pomocí žulových mlýnských kamenů rozemlety na velmi jemný prášek.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Matcha

Zelený ječmen

Alternativní názvy: zelený ječmen, mladý ječmenLatinský název: Hordeum vulgareVýskyt: téměř všude - po Sibiř, Norsko, Tibet a Andy Mladý ječmen je známý v poslední době jako tzv. zelená potravina, které jsou oblíbené především kvůli tomu, že je jim přisuzován vliv na detoxikaci. Jde o mladé rostliny, které obsahují živiny a jiné biologicky aktivní látky ve vysoké koncentraci.Mladý ječmen znali již ve starém Egyptě, antickém Řecku a Římu, kde ho podávali atletům a bojovníkům, aby měli sílu a vytrvalost.

Do e-shopu

Mladý ječmen obsahuje vitamíny B, C, E, H, K, beta karoten, cholin a řadu minerálů a stopových prvků a antioxidantů.

antioxidant normální funkce jater a žlučníku celkové povzbuzení organizmu díky obsahu vitaminů a minerálních doplňků z přírodního zdroje

V dnešní době se pěstuje prakticky po celém světě v oblasti mírného klimatického pásma, ale tradiční postavení má dlouhodobě v Evropě. Potřebuje dostatek slunce, dlouhodobé teplo a přiměřenou vláhu.

Mladý ječmen se lisuje a poté se vylisovaná šťáva šetrně suší po dobu 2 minut do 41 stupňů celsia. Takto vzniká RAW zelený prášek, v němž jsou zachovány všechny biologicky aktivní látky, vitamíny, minerály a stopové prvky, které lidskému tělu prospívají.

Bylinky s podobným účinkem:

Více článků

Číst dál: Zelený ječmen

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 777 240 791
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved