EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Domácnost bez odpadu – tipy pro celou rodinu

Držet se zero waste stylu je velice snadné, pokud jste mladý člověk, který ještě nemusí domácnost sdílet s několikačetnou rodinou. Pokud již je vás v domácnosti totiž více, pak celá zodpovědnost domácnosti za zero waste lifestyle není už jen na bedrech Vašich, ale všech, kteří v domácnosti žijí s Vámi. Jak tedy docílit zdánlivě nemožného?

Je Zero Waste domácnost vůbec možná?

Ano, opravdu existují celé rodiny, které se drží zero-waste lifestylu. Na fotografii vidíte rodinu Leblondových, kteří s nadbytečným odpadem bojují už pátým rokem. Veškerý odpad, který tato rodina za rok vyprodukuje se vleze do jedné zavařovačky. (Zdroj: Todaysparent.com)


Co můžete udělat přímo vy, abyste se zero waste domácnosti jako rodina přiblížili?


Učte děti o životním prostředí

Čím dříve se děti naučí o důležitosti ekologického chování vůči přírodě, tím více to prohloubí jejich porozumění i v dospělosti. Děti se lépe učí pomocí vizualizace, tak je občas vezměte na výlet do přírody a nechte si je hrát mezi blátem a listím. Dalším skvělým interaktivním způsobem, jak děti naučit lásce k přírodě je nechat je starat se o květiny nebo jakýkoliv druh zeleně. Učte také vaše nejmladší o důležitosti recyklace.

Žádejte o zero waste dárky

V době, kdy jsou téměř všechny hračky pro děti vyráběné z plastu není jednoduché se těchto hraček v domácnosti vyvarovat. Proto, pokud se blíží narozeniny dítěte nebo vánoční svátky, požádejte vaše příbuzné, aby dárky přizpůsobili vašemu zero waste lifestylu. Od hraček, které měli dříve oni samotní v podobě rodinného dědictví, až po „neoblíbené“ knížky. Další možností, jak získat výborné dárky v bezodpadové formě je dárek digitální. Od účtu na streamovací televizi s dětskými pohádkami až po hry na počítač či konzoli.

Nekupujte plastové lahve

Kupované plastové lahve jsou jedním z největších prohřešků rodin proti zero waste lifestylu. Pokud nežijete v oblasti, kde z kohoutku neteče pitná voda, pak je pochopitelné, když musíte vodu nakupovat v supermarketech, ale i tak jistě existuje několik způsobů, jak redukovat vyhozené plasty.

Neplýtvejte jídlem

Plýtvání jídlem je také obrovský problém u velkých rodin, kde je pro člověka, který dané jídlo uvařil, těžké odhadnout, jaké množství asi bude snězeno. Zbytky jídel proto nevyhazujte, většina českých rodin navaří na několik dnů dopředu, tak se to netýká třeba přímo vás. Stejně tak je důležité vědět, že datum minimální trvanlivosti, je opravdu jen datem minimální trvanlivosti. Jídlo vydrží mnohem déle, než do data uvedeného na obalu (pokud tedy jídlo s obalem nakupujete).

Používejte látkové tašky

I když všechny igelitové tašky z obchodů v ČR pomalu mizí, dánská studie potvrdila, že plastové tašky jsou pro životní prostředí mnohem méně škodlivé, než tašky papírové, které v obchodech nabízí dnes. Proto výrazně doporučujeme používat při nákupech tašky látkové nebo síťové, které se dají používat opakovaně téměř donekonečna.

Místo jednorázových látkové pleny

Když už jsme u látkových materiálů, pak také doporučuji používat látkové pleny. Nejenže přispějete ekologii, ale ušetříte i desítky tisíc korun, což se velice hodí (děti jsou sice radostná, ale drahá záležitost).


O dalších způsobech a tipech, jak se držet zero waste lifestylu se dočtete v našem magazínu v kategorii Ekologie.

Zero Waste, Život bez odpadů, Přírodní obaly, DIY, Exotic Herbs

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 734 589 468
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved