EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Jak správně třídit odpad? Kam co patří?

třídění odpadu

Třídíte odpad? Kam podle vás patří rulička od toaletního papíru? Do papíru nebo do směsného odpadu? Do papíru, a to i přes to, že je vyráběna z již několikrát recyklovaného papíru. Stále v otázkách třídění odpadu trochu tápete? Čtěte dál.

Dříve než se pustíte do třídění odpadu, tedy ještě před tím, než nějaký odpad vůbec vytvoříte, zkuste jej minimalizovat. Přemýšlejte dopředu. Když jdete na nákup, přineste si svou vlastní tašku, své vlastní pytlíky na ovoce a zeleninu. Nebo alespoň zvažte, jestli na trs banánů opravdu potřebujete igelitový sáček (nápověda: nepotřebujete). Začít můžete naprosto jednoduchými kroky, o kterých jsme se rozepsali v jednom z našich předchozích článků. Teprve odpad, který byl nevyhnutelný, dále třídíme. 

Sáčky a pytlíky

Jedním z největších oříšků jsou všelijaké pytlíky a sáčky. Kam s nimi? Do jakého kontejneru je vyhodit?

Plastové sáčky - pokud jsou tyto sáčky čisté, neznečištěné, patří do žlutého kontejneru na plasty. Naopak pokud je tento sáček mastný nebo znečištěný nějakým lepidlem, barvou apod., patří do směsného odpadu. POZOR na chyták! Pytlík od chipsů a veškeré další pytlíky s hliníkovým nástřikem nepatří do plastů, ale do směsného odpadu.

Papírové sáčky - i u těchto sáčků platí, že pokud jsou čisté, patří do modrého kontejneru na papír. V opačném případě do směsného odpadu. POZOR na sáčky z voskovaného či křídového papíru! Ty patří do směsi.

Kombinované sáčky - pokud jsou vyrobeny zároveň z papíru a plastu a tyto dva materiály lze oddělit, vytřídíme jednotlivé části do příslušných kontejnerů. Pokud však tyto dva materiály oddělitelné nejsou, což bývá například u pytlíků od koření, pudinku či instantních polévek, musíme tyto pytlíky vyhodit do směsného odpadu. Výjimku mezi kombinovanými obaly tvoří nápojové kartony. Ty jako jediné třídíme, a to do oranžového kontejneru určeného speciálně pro kartony. Patří do něj například krabice od mléka, od džusu, kefíru či od dětských pitíček ("džusíků").

Kompostovatelné bio sáčky - jedná se o sáčky vyrobené pouze z přírodních materiálů, kterými jsou například kukuřičný či bramborový škrob, celulóza, cukrová třtina nebo palmové listy. Tyto sáčky tedy NEPATŘÍ do plastů. Vyhodit je můžete na kompost či do kontejneru na bioodpad. Do takovýchto sáčků jsou baleny i naše bylinky, proto je třiďte tam, kam patří.

Není papír jako papír

Papír lze recyklovat 5x až 7x. Během každé recyklace však ztrácí na své kvalitě. Ačkoli ruličky od toaletního papíru a kuchyňských utěrek jsou vyrobeny již z několikrát recyklovaného papíru, stále je můžete vytřídit do modrého kontejneru, stejně jako kartony od vajíček. V ideálním případě pro ně samozřejmě můžete doma najít jiné využití. Pár příkladů, jak dále pracovat s papírovými tubusy, najdete ve článku 5 tipů na využití našich papírových tubusů.

Časopisy - noviny a časopisy vyhoďte s klidným svědomím do modrého kontejneru na papír. Pokud vaše dítě navštěvuje základní školu, můžete se zapojit i do sběrných dní, které na některých školách pravidelně probíhají.

Účtenky - na první pohled obyčejný papír. Říkáte si, že je to jasné. Patří přece do kontejneru na papír. To je ale omyl. Účtenky jsou upraveny speciální látkou (Bisfenol), která by v papírnách znečišťovala vodu a narušovala proces recyklace. Patří tedy do směsného odpadu.

Použité ubrousky, papírové utěrky, kapesníky - jedná se o hygienicky znehodnocený odpad, proto patří do směsi, nikoli do papíru.

Pečicí papír - tento materiál je upraven speciální látkou, která by narušovala proces recyklace. Patří tedy do směsného odpadu.

Papír od uzenin a sýrů, krabice od pizzy - stejně jako všechny další mastné a špinavé obaly patří do směsi.

Pokud váháte, kam s papíry, na nichž zůstala kovová svorka, vytřiďte je do papíru. V třídírně se tato svorka oddělí od papíru silným magnetem. Obálky s průhledným okénkem můžete taktéž vhodit do kontejneru na papír, recyklace to vyřeší. Problém nastává u obálek s bublinkovou výstelkou, u těch je nutné vnitřek oddělit od obálky a vytřídit každý materiál zvlášť.

Záludné předměty

Jsou obaly a předměty, se kterými si často nevíme rady, pár z nich jsme proto pro vás sepsali.

Řasenka - ačkoli je obal řasenky vyroben z plastu, je znečištěná zbytky barvy, a proto patří do směsného odpadu.

Obal od zubní pasty - ve většině případů se jedná o kombinovaný obal, tedy se nedá třídit. Navíc v něm zůstává určité množství pasty, jedná se o znečištěný obal a patří do směsného odpadu.

Použité pleny - společně s již dříve zmíněnými papírovými kapesníky, ale i dámskými hygienickými potřebami, patří do kontejneru na směsný odpad.

Molitan - v menším množství jej lze vyhodit do směsného odpadu, ve větším množství je vhodné jej odvézt do sběrného dvora.

Polystyren - pokud vám v restauraci zabalí zbytek jídla do polystyrenového termoobalu, můžete ho vyhodit do plastu (pokud tedy není mastný). Stejně jako polystyren, který se používá jako výplň krabic při přepravě spotřebičů apod. Jediný polystyren, který nevyhazujeme do plastu, ale zacházíme s ním jako se stavebním odpadem, je izolační polystyren, který je znečištěný od omítky.

Textil - pokud je oblečení stále v pěkném stavu (bez skvrn, děr apod.), můžete jej darovat Charitě, Adře nebo jiné dobročinné organizaci. V moha městech jsou také kontejnery určené speciálně pro textil. Ve větším množství jej můžete odvézt do sběrného dvora.

Víčka (hliníková) od jogurtů - stejně jako plechovky a konzervy patří i hliníková víčka do kontejneru na kovy, ten je ale méně častý. Ve větším množství můžete tento odpad odnést do sběrného dvora či výkupny kovů. Pokud se jedná opravdu jen o jedno víčko za delší dobu a ve vašem okolí nikde speciální kontejner není, můžete ho vyhodit do směsného odpadu.

CD, DVD, videokazety - pokud doma děláte pořádky a vyhazujete staré CD, DVD, videokazety nebo diskety a váháte, kam s nimi, správná odpověď je sběrný dvůr. Pokud se jedná pouze o malé množství, můžete je vyhodit do směsného odpadu. Plastové obaly samozřejmě do plastu a papírové obaly do papíru.

Tužkové baterie - malých boxů, kam můžete vyhodit tužkové baterie je po celé republice spousta, pokud ve svém okolí o žádném nevíte, koukněte se na přehlednou mapu, na které určitě objevíte sběrné místo v přijatelné vzdálenosti od vašeho bydliště. Můžete tam odevzdat klasické tužkové a knoflíkové baterie, ale i monočlánky a akumulátory.

Keramika, zrcadla - někteří se stále mylně domnívají, že tyto předměty patří do skla. Není tomu tak. Tyto předměty vytřiďte v menším množství do směsného odpadu, ve větším množství pak do sběrného dvora.

Umývání před tříděním

Plastové obaly (kelímky atd.) - není nutné je vymývat, nesmí tam ale zůstat jídlo. Stejně je tomu i u obalů od kosmetiky (šampony, krémy, …), nemusíte je vymývat, ale před vyhozením je řádně dopotřebujte, ať tam nejsou zbytky. Obecně ale platí, že už kvůli skladování u vás doma, je lepší je lehce opláchnout (například kelímek od jogurtu by mohl rychle zapáchat a plesnivět).

Sklo (zavařovačky atd.) - ani sklo nemusíte vymývat, stačí odstranit zbytky jídla (vyškrábnout zbylou přesnídávku, jogurt, …). U skleněných nádob jako je sklenice od marmelády či okurek dokonce ani nemusíte odstraňovat víčko, o to se postará silný magnet v třídírně.

Děsivá čísla

Na závěr se podíváme na několik děsivých čísel. Jedná se o stručný přehled, jak dlouho se co rozkládá. Vždy záleží na okolnostech především na přístupu světla, vzduchu a vlhkosti, tudíž se jedná pouze o orientační, ale rozhodně ne přehnaná čísla.

Ohryzek jablka 16 dní
Papír 4 měsíce
Slupka od banánu 5 měsíců
Slupka od pomeranče 1 rok
Krabice od nápoje bez hliníkové folie 7 let
Plechovka 15 let
Igelitový sáček 25 let
Plastový kelímek 70 let
PET láhev 100 let
Jednorázové pleny a dámské vložky 250-500 let
Sklo Tisíce let
Polystyren Desetitisíce let

Pokud ještě netřídíte odpad, zkuste to zařadit do svých rutinních návyků. Není to nijak složité a příroda vám bude vděčná. Doporučujeme podívat se na dokument A Plastic Ocean, který je k sehnání i s českými titulky.

Zero Waste, Život bez odpadů, Třídění odpadu

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 734 589 468
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved