EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Kterou láhev vybrat? Sklo, nerez nebo plast?

Znovupoužitelné lahve

Rozhodli jste se, že už nechcete produkovat zbytečný odpad v podobě PET lahví? Super! Pak ale přichází na řadu zásadní otázka: "Jakou láhev zvolit?" Tento článek vám pomůže zorientovat se v nabízených možnostech a zvolit tu nejlepší pro vás.

Nahradit jednorázové PET lahve za znovupoužitelnou alternativu je jeden z nejsnadnějších kroků k životu bez odpadu. O krocích jak nahradit běžné produkty za bezodpadové jsme se rozepsali již dříve, takže pokud se o toto téma zajímáte, můžete zabrouzdat naším magazínem a začíst se do starších článků. Teď ale zpět k lahvím, při výběru vhodné varianty pro vás je důležité vzít v potaz několik otázek. Jak často ji budete používat? Kde a jak ji budete nosit? Na jaké aktivity ji budete nosit? Kolik tekutin v ní potřebujete přenášet? A hlavně jakou tekutinu do ní budete nalévat? Dříve než začnete projíždět internet a zběsile obcházet obchody odpovězte si na tyto otázky. Až to budete mít, je dobré přemýšlet i nad dalšími věcmi jako je materiál, objem, způsob otevírání, tvar a další.

VÝHODY pořízení opakovaně použitelné láhve místo jednorázových PET lahví:

  • šetříte životní prostředí
  • vyhnutí se kontaktu s potenciálně škodlivými plasty
  • univerzální použití
  • stylový doplněk (pro ty, kteří si potrpí na hezké doplňky je v nabídce i mnoho stylových lahví)
  • ušetříte peníze (počáteční investice je sice vyšší, ale časem se vám to vrátí, pokud jste byli zvyklí si balenou vodu do teď kupovat každý den a někdy nejen jednou)

MATERIÁLY, které přichází v úvahu při výběru láhve:

  • sklo
  • plast
  • nerez

V následujících řádcích si povíme víc o jednotlivých materiálech a jejich výhodách a nevýhodách.

Sklo

Láhve ze skla bývají sice stylové, ale zato těžké, existují ale i lahve z borosilikátového skla, které jsou sice lehčí a odolnější, ale bohužel dražší. 

Výhody

+ stylové

+ voda z nich chutná skvěle

+ zdravotní nezávadnost

Nevýhody

- rozbitné

- váha (bývají těžké)

- cinkají (pokud je dáte do batohu nebo kabelky, kde máte třeba i klíče nebo lžičku, může se stát, že budete celou cestu cinkat, a to nemusí být všem příjemné :))

 

Kov

Kovové láhve bývají velmi odolné, ale rozhodující je kvalita použitého materiálu. e může bez problémů ohřívat, je nerozbitná, ale rozhodující je i kvalita použitého materiálu. Jejich povrch může časem podléhat korozi. Nejčastěji se vyrábí z nerezové oceli.

Výhody

+ velmi odolné

+ chuť vody bývá většinou beze změny

+ můžete do nich nalít i horké nápoje

+ udrží stejnou teplotu tekutiny i delší dobu

+ zdravotní nezávadnost

Nevýhody

časem mohou podléhat korozi

- jsou těžší než plastové lahve

- hůře se čistí, protože do ní není vidět

- povrch se při pádu může promáčknout

- cinkají

 

Plast pro opakované použití

Ano, opakovaně použitelné lahve se vyrábí i z plastu, ale trochu jiného než ty jednorázové. Nejčastěji se vyrábí z polyethylenu nebo polypropylenu.

Výhody

+ jsou lehké

+ jsou odolnější než většina skleněných lahví, zvládnou i menší pády

+ do některých lze nalít i horké nápoje

Nevýhody

- chuť vody není úplně nejlepší, neudrží se v nich dlouho čerstvá

- zdraví škodlivé (mohou se z nich uvolňovat látky, které škodí zdraví)

- mohou se snadno poškrábat

 

Nejrozšířenějším plastem používaným k výrobě lahví je polyethylentereftalát (PET). Problém s těmito lahvemi je při opakovaném používání, přitom totiž dochází k narušení materiálu, ve kterém se pak začnou usazovat bakterie, které se uvolňují do obsahu, tedy do vaší vody, a mohou způsobit zažívací problémy. Stejně tak i ze samotného plastu se při nevhodném používání, např. vystavení vyšším teplotám, mohou uvolňovat chemikálie, které jsou samozřejmě zdraví škodlivé.

Druh plastu, ze kterého je vaše láhev vyrobena najdete naspod nádoby, kde je vylisovaný trojúhelník s číslem či písmenem. Najdete tam například označení PET – lahve, které jsou určené pouze na jedno použití nebo HDPE, který se považuje za jeden z nejlepších plastů k výrobě lahví, neboť má ze všech nejnižší pravděpodobnost uvolňování škodlivých látek do nápoje. Seznam dalších zkratek plastů najdete na tomto odkazu a jak jednotlivé druhy třídit najdete zase na tomhle odkazu.

Ať už chodíte na výlety, do fitka nebo každý den do práce, je skvělé mít po ruce svou láhev s vodou. Někoho možná vlastní láhev a obzvlášť pokud bude mít krásný design namotivuje k dodržování pitného režimu, někdo jiný zase bude mít lepší pocit, že šetří přírodu. Kterou láhev si vyberete už je jen na vás a my vám přejeme, ať s ní zažijete ještě spoustu skvělých zážitků!

Zero Waste, Život bez odpadů

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 777 240 791
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved