EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Ženšenový životabudič: recept na nápoj ve formě čaje

ženšen pravý čaj

V minulosti ženšen pravý (latinsky Panax ginseng) představoval vzácnou a ceněnou rostlinu, ke které měli přístup pouze panovníci a aristokraté. Z této exotické byliny se používá především kořen. Pokud byste hledali korejský ženšen pravý v divoké přírodě, nepochodili byste, neboť se pěstuje pouze na několika speciálních farmách. Volně v přírodě roste jenom čínský divoký ženšen, a to konkrétně na horských svazích Číny. Ještě než se však pustíme do přípravy čaje, tak vám prozradíme, proč vůbec ženšen pravý konzumovat. 

Kořen ženšenu obsahuje spoustu blahodárných látek

Z exotické byliny se využívá zejména kořen, jenž se suší buď na slunci, nebo pod umělým teplem. Poté se z usušeného kořene vyrábí různé ženšenové kapsle, tablety, sirupy, ba i granuláty zlepšující fyzickou a psychickou kondici.

Sušením kořene na slunci vzniká bílý ženšen (radix ginseng album). Spíše se však kořen nejprve paří v bylinném, respektive cukerném nálevu a vzápětí se suší pod umělým teplem, čímž vzniká zase červený ženšen (radix ginseng rubrum). Právě druhá zmíněná varianta je označována za účinnější a silnější.

Ženšen a jeho účinky na lidský organismus

Ženšen pravý je právem označován kořenem života či zázrakem přírody, protože má vskutku blahodárné účinky na fyzické i psychické zdraví člověka. Právem se řadí mezi bylinky podporující udržení harmonie a mezi bylinky zvyšující energii. Právě tento dar bohů dokáže harmonizovat všechny důležité životní funkce, zvýšit psychickou i fyzickou odolnost organismu, posílit nervovou soustavu a hormonální systém a napomáhat hojení různých ran. Stejně tak dokáže zlepšit metabolismus a používá se při boji s chudokrevností. Pravý ženšen  potlačuje chuť na sladké, zlepšuje sportovní výkon a má pozitivní vliv na mužskou a ženskou sexuální aktivitu.

ženšen pravý

Připravte si z ženšenu pravého čaj

Ženšen se konzumuje v různých formách – kanduje se, vaří se z něj polévka, ale také vyrábí víno. Z exotické rostliny si můžete uvařit mimo jiné i čaj, jenž je velice oblíbený právě v korejských končinách. V obchodech najdete ženšenový čaj pod názvem Ginseng Tea. Pozor, nedoporučuje se kombinovat ženšen pravý čaj s čajem černým či zeleným.

Co potřebujete?

  • 300 až 500 ml vody
  • nakrájený kořen zralého ženšenu
  • pytlík obyčejného oblíbeného čaje

Co se týče množství ženšenu, to závisí přímo na vašich potřebách, ovšem doporučuje se zpravidla jeden plátek kořene, což odpovídá zhruba 2 gramům.

Jak čaj připravit?

Plátek kořene ženšenu vložte přímo do vody a uveďte ji k varu. Poté nechejte ženšen louhovat alespoň 10, ideálně 20 minut. Nakonec přidejte pytlík oblíbeného čaje (ne zeleného či černého). Ženšenový čaj pijte dopoledne, protože tím je využitý jeho stimulační potenciál během dne. Večer by mohl způsobit nespavost.

Korejský ženšenový čaj

Jestliže máte slabý imunitní systém, vyzkoušejte korejský ženšenový čaj, jenž najdete v prodejnách pod názvem Kombe. Pravý ženšen korejský má ty nejlepší účinky na lidské zdraví. Kořen daného ženšenu pochází z proslulé korejské oblasti Punggi v provincii Gyeongbuk, kde má pěstování ženšenu tisíciletou tradici. Pro dosažení maximálních účinků je důležité, aby rostlina zrála alespoň šest let.

Ženšen, Ženšen pravý

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 777 240 791
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved