EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Magazín o našich bylinkách, zdraví a ekologii

Výběr aktuálních článků pro Vás

5 způsobů, kterými docílíte plochého bříška bez diety

5 způsobů, kterými docílíte plochého bříška bez diety

Je snem každého člověka, který má nějaký ten špíček navíc, aby mohl bez námahy a bez změny svých stravovacích návyků sebevědomě koukat do zrcadla s nadšením v očích. Ale jde to vůbec? Jsou dieta a cvičení jediné dva způsoby, které zaručeně zbaví vaše těl všeho, co čouhá?

číst více

 Domácí detoxikace organismu bylinkami – Jak na to?

Domácí detoxikace organismu bylinkami – Jak na to?

Jaro je období, které je velmi vhodné pro detoxikaci organismu. Je to totiž doba, kdy se vše znovu probouzí k životu. Proto je dobré dopřát svému tělu očistu a odlehčit mu, aby mohlo lépe vstřebávat vitamíny a minerály z potravy, kterou mu dopřáváme.

 

číst více

Vše, co byste měli vědět o detoxikaci

Vše, co byste měli vědět o detoxikaci

Detoxikace je přirozený proces, který pro naše pravidelně provádí naše játra. Někdy i nevědomky děláme věci, které našim orgánům moc nepomáhají a teď nastal čas s tím něco udělat. Jak je zregenerovat do svého maximálního potenciálu vám řekneme v tomto článku.

číst více

Jak vyrobit svůj vlastní herbář?

Herbář byl dříve běžnou součástí života dospívajících dívek a dnes se opět vrací stejně jako jiné "retro" záležitosti. Nejde však už jen o domácí úkol, ale o příjemný relax, který vás potěší.  Kromě toho, že se při jeho tvorbě kreativně vyřádíte a pohled do něj vás zahřeje na duši, můžete sbírání rostlin využít jako zábavnou aktivitu spolu s dětmi - děti se zabaví při sběru, sušení i lepení a naučí se poznávat místní floru.

Než vyrazíte na sběr rostlin, rozmyslete si, jaké rostliny se budou v herbáři objevovat, aby měl určitý systém. Můžete v něm mít jen léčivé bylinky, nebo se zaměříte na místní rostliny, budete sbírat podle ročních období apod. Herbář rostlin může sloužit i jako váš památníček na různé výlety - pokud se rozhodnete, že si budete vozit rostliny z míst, která navštívíte. 

Co budete kromě rostlinek potřebovat?

  • Základem je samozřejmě nějaký papír - můžete rostliny lepit na samostatné papíry, nebo kartony, které pak svážete nebo založíte do šanonu. Další možností je, že se budete držet staré dobré klasiky a zvolíte deníček či sešit

  • Savý papír (druh papíru) nebo noviny

  • Knihy nebo lis na rostliny

  • Rostliny

  • Lepící páska - papírová, izolepa nebo washi páska 

  • Psací potřeby - černé pero či fix, barevné - dle stylu, který chceme mít

  • Nůžky

Jak udělat herbář?

Sběr

Rostliny můžete sbírat i s kořenem, pokud chcete, aby herbář působil profesionálně. Ale je to pracnější způsob, protože kořeny se musí očistit, hůř se lisují i přilepují. Snadnější je ustřihnout šetrně rostlinku či část keře. Sbírat můžete luční byliny, léčivky či listy stromů a další.

Sušení a lisování

Rostlinku poté narovnáme na ubrousky či savý papír, přiložíme navrch další savák a zatížíme mezi knihu, na kterou pak navrstvíme další knihy. Nepoužívejte noviny nebo reklamní letáky - mohla by se vám na rostlinku obtisknout barva a kouzlo přírody by bylo rázem pryč a vaše snažení vniveč. Zhruba každý 2. den vyměňte za nové (záleží na vlhkosti rostliny), aby nedošlo ke vzniku plísně a změně barvy.

Existují i lisy na rosliny, které nemusíte zatěžovat, ale jen přitáhnout. My ale volíme tradiční retro postup :) Velká kniha a květináč jako zátěž.

 

Než bude rostlina úplně vysušená záleží na její dužnatosti, proto je třeba ji pravidelně pi výměně papíru kontrolovat. Buďte ale opatrní - sušené rostliny jsou velmi křehké.

Lepení a zdobení

Jakmile uznáte rostlinu za vysušenou, můžete přejít k lepení. Pomocí pásek rostlinku upevněte na papír.

Dopište její název, latinský název, datum sběru a místo. Dozdobte podle vašich představ a je hotovo. Postupně přidávejte další a můžete se nám pochlubit svým výtvorem na Facebooku, nejlepší oceníme malým dárečkem. 

 

 

DIY, Exotic Herbs

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 777 240 791
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved