EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Zero waste v kuchyni: Je to vůbec možné?

Plýtvání je téma, které se čím dál víc dere na povrch. Lidem není lhostejné nepřiměřené plýtvání a drancování naší Země. Jak můžete k ochraně planety přispět i vy a to rovnou z vaší kuchyně? Máme pro vás pár tipů pro začátek.

Zero waste je o tom, že se snažíme o domácnost bez odpadu - jde o třídění odpadu, ale i snahu minimalizovat vyhazování potravin. 

Věděli jste, že cena potravin, které se na světě za rok vyhodí, odpovídá HDP Švýcarska?
Hrubý domácí produkt Švýcarska je 15,2 trilionů Kč (678,9 miliard USD) - trilion v číselném vyjádření je jednička a 18 nul - jde tedy o částku 15 200 000 000 000 000 000 Kč.

Spoustu dalších zajímavých faktů se dozvíte například na webu Zachraň jídlo.

Zero waste tipy pro začátečníky

Zero waste není jen o zbytečném vyhazování jídla, ale také o plýtvání veškerými zdroji a omezování znečišťování. To je nejjednodušší krok, který můžete podniknout.

  • Snažte se omezovat nakupování potravin zbytečně zabalených v plastu.

  • Pokud už jste koupili potraviny v plastu, snažte se zbylý odpad třídit anebo si krabičku uschovejte pro další použití.

  • Sežeňte si látkové pytlíky na ovoce a zeleninu (nemusíte je kupovat, můžete například zaměstnat babičku a využít k výrobě staré záclony) a nepoužívejte igelitové pytlíky, které mají v obchodech.

  • Nekupujte si plastové nákupní tašky, ale noste si sebou svou vlastní tašku. V případě, že zapomenete, vyžádejte si tašku z recyklovaného papíru.

Plánování jídla

Vařte si jídlo doma, co nejčastěji to jde a plánujte dopředu. Navařte si várku jídla na max 2 dny dopředu, protože jinak hrozí to, že 3. den se vám již nebude chtít jíst to samé a uklouznete k “nakrmení” toalety nebo popelnice - tedy ke zbytečnému plýtvání.

Spousta zbytečného vyhazování vzniká také díky loupání a okrajování zeleniny. Slupky si však můžete uschovat v zavařovací sklenici v ledničce a použít je (omyté) na zeleninový vývar (recept na vývar ze slupek zde), do vaječné frittaty nebo jako základ pro kvas na vlastní ocet (recept na ocet podle Zachraň jídlo)


Nakupování

Není výjimkou, že potravinové řetězce vyhazují nevzhledné nebo pomačkané potraviny do kontejnerů, čímž je znečistí a nemohou je využít lidé, pro které by takové potraviny byly často jako “dar z nebes”.

Naštěstí ale díky nátlaku veřejnosti obchodní řetězce začínají měnit své postupy a a v menších obchodech dnes najdete například ovoce a zeleninu, které nemají ideální tvar nebo jsou jinak vizuálně nestandardní za mírně sníženou cenu. Kupujte raději takovéto potraviny - ušetříte svou peněženku i planetu. 

Dávejte přednost produktům v ekologickém balení - jsou sice dražší, ale pár korun navíc je malá daň za to, co nám naše země dává. Spousta obalů jde například znovu použít jako hezký doplněk v domácnosti - podívejte se na 5 tipů na využití našich obalů.

Pokud obaly nevyužijete, myslete na to, kam patří při třídění obalů ty ekologické, resp. kompostovatelné. Naše tubusy se třídí takto: papírový obal patří do papíru, sáček uvnitř je ale kompostovatelný, to znamená, že patří do bio odpadu, nebo do země, rozhodně však ne do kontejneru na plasty! Na to si dávejte pozor. O problematice třídění odpadů pro vás brzy chystáme podrobnější článek, protože to je téma, ve kterém spousta lidí tápe.

 

 

Skladování potravin

Zbytečnému vyhazování se vyhnete také díky správnému skladování potravin. Pokud budete nakupovat v bezobalovém obchodu, přinesete si potraviny ve vlastních dozách, ale pokud nakoupíte v klasickém obchodu například rýži, přesuňte ji doma do uzavíratelné nádoby - nedostanou se k ní moly a vydrží déle.

Ne každé ovoce a zelenina se také hodí ke skladování v lednici. Banány nebo rajčata vydrží déle a mají a lepší chuť, pokud jsou skladovány na chladnějším místě nebo při pokojové teplotě.

Stop zbytečnému plýtvání

Napadlo vás, že byste mohli začít třeba tak triviální věcí, jako jsou kuchyňské utěrky? Ano, víme, že ty papírové setřou jednoduše nečistoty a vyhodí se. Stejnou službu ale udělá a látková utěrka ze starého trička, nebo díravé ponožky.

Pokud se ani po našich tipech, jak na to, necítíte dost motivování k tomu, změnit alespoň jednu věc na svém dosavadním zacházení s potravinami, možná pro vás bude impulsem film.

Za nás můžeme doporučit dokument Domov aneb Kam směřuje naše cesta, který je ke shlédnutí online na webu České televize.

A protože povědomí o ekologii by se mělo předávat hlavně našim dětem a dalším generacím, možná se bude hodit i tip na animovaný film z dílny Pixar Wall-E.

Zero Waste, Život bez odpadů

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 777 240 791
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved