EXOTIC HERBS

BYLINKY TŘETÍHO TISÍCILETÍ

zdraví

lifestyle

krása

recepty

fitness

ekologie

ostatní

0

Zero waste jako revoluční životní styl

zero waste produkty

Ocitli jsme se uprostřed environmentální krize. Je na čase otevřít své oči i srdce, abychom si uvědomili, co se děje, přijali zodpovědnost a osvojili si nový životní styl zero waste.

Svět, jak ho známe, se nám mění den, co den před očima a pokud nic neuděláme, možná už brzy ztratí svou současnou podobu úplně. Víte, kolik tun odpadu skončí celosvětově každý rok na skládkách? Enormní číslo 2,01 miliardy tun komunálního odpadu a pokud to takhle půjde dál, může se toto číslo do roku 2050 zvýšit až o 70 %. Nenahání vám to hrůzu? Popravdě řečeno mnohé z nás při této představě možná sevře úzkost, a nakonec možná i lehká apatie. Vždyť jak může jeden člověk změnit svět? Ale kdyby si to tak řekl každý, bude číslo brzy mnohem vyšší. Proto je na čase přijmout odpovědnost a malými krůčky pomáhat planetě Zemi, která je společným domovem nás všech.

Na jakém principu funguje filozofie zero waste? Omezit či ideálně úplně zredukovat nové produkty, které vytvářejí odpad, znovupoužít starší produkty a pokud přeci jen nějaký odpad vyprodukujeme, tak jej zrecyklovat.

Pokud se rozhodnete jít cestou zero waste, pochopíte, že to není jen trend, ale že se jedná o revoluční životní styl. Pokud si osvojíte základní myšlenku, tedy co nejvíce omezit produkci odpadu, budete přemýšlet už vždycky jinak než do teď. Na nákup se vydáte už vždycky jen se svou plátěnou taškou. Samozřejmě se vám může stát, že ji zapomenete, pak si tedy koupíte papírovou tašku, u které však aplikujete "pravidlo" znovupoužití a nevyhodíte ji hned po jednom použití. Pokud se zničí, vyhodíte ji do příslušného kontejneru, aby mohla být zrecyklována. Na tomto principu tedy funguje celá filozofie zero waste – omezit, znovupoužít, zrecyklovat.

ZERO WASTE NEBE

To, kam všichni, kteří se snaží žít podle filozofie zero waste směřují je život zcela bez odpadu. Jak toho tito lidé dosáhnou? Začínají malými krůčky. Jak začít se zero waste jsme již sepsali v jednom z minulých článků, který najdete tady. Základ je však nahradit produkty, které používáte každý den za produkty, které neprodukují odpad. Seznam produktů, které můžete snadno nahradit za znovupoužitelné najdete zde. Uvedeme si zde ale pár jednoduchých příkladů, které jste už mockrát slyšeli. Nejjednodušší je začít si nosit svou plátěnou tašku na nákupy, pořídit si látkové znovupoužitelné pytlíky na ovoce a zeleninu, vyměnit PET lahve za znovupoužitelné skleněné či kovové lahve. Co je také důležité je vzdělávat se v oblasti třídění odpadu a třídit opravdu správně. Mnohdy si myslíme, že pomáháme, ale naopak ztěžujeme práci lidem na třídících linkách, protože třídíme odpad do nesprávných kontejnerů.

Hlavní pravidlo je nakupovat VĚDOMĚ, tzn. nenechat se zlákat slevami, ale nakupovat věci, které skutečně potřebujete a využijete v dlouhodobém horizontu. Možná mít méně kousků v šatníku, ale za to kvalitních. Dívat se na složení, a to zejména u oblečení. Většina kousků obsahuje plasty, jako je polyester, nylon nebo polyamid. Pokaždé, když tyto věci pereme, uvolní se z nich milion plastových mikrovláken nehledě na to, že tyto látky mohou podráždit pokožku apod.

Života bez odpadu lze dosáhnout, ale musíme změnit způsob našeho myšlení. Oblečení brát jako investici a podporovat firmy, u kterých víte, za jakých podmínek byly jednotlivé kousky vyráběny a z jakých materiálů se skládají. Pokud šatník rádi obměňujete šatník, vyzkoušejte nákup "pre-loved" kousků neboli oblečení ze second-handů. To samé samozřejmě platí i u bot, kabelek, ale třeba i nábytku. 

PROČ ZAČÍT S TÍMTO ŽIVOTNÍM STYLEM?

Zjednodušíte si život a ušetříte čas – ze začátku to možná bude vypadat přesně naopak, budete hledat alternativy k běžným produktům a snažit se přijít na to, jak co nejvíce malých změn implementovat do běžného života. Později se to však obrátí a uvidíte, že tím, že budete nakupovat pouze věci, které skutečně potřebujete a budete se snažit vymýšlet či hledat produkty s univerzálním použitím, např. citrony a jedlá soda se hodí jak v kuchyni, tak i při úklidu, strávíte méně času v obchodě a více času s rodinou či přáteli. Nebudete už potřebovat milion čistících prostředků, ale vystačíte si s několika základními ingrediencemi, které budete různě kombinovat a nebudete si plést hlavu novými marketingovými praktikami.

Budete zdravější – pokud se rozhodnete pro zero waste životní styl, bude to znamenat, že omezíte nákup již zpracovaných potravin, které se prodávají zabalené nejčastěji v plastu. Budete tedy jíst více potravin, které neprošly zpracováním. Více ovoce, zeleniny, možná i luštěnin apod. To znamená, že budete zdravější a pokud k tomu přidáte i nějaký ten pohyb, budete mít skvěle našlápnuto k vysněné postavě. TIP: Nakupujte v bezobalových prodejnách, nebudete si teda muset lámat hlavu s tím, které potraviny koupit, abyste zároveň netvořili odpad, protože tam je bez obalu vše. Mapu, kde takové obchody v Česku a na Slovensku najdete, vám přikládáme tady.

Budete záchranáři planety – stanete se jedním z těch, kdo se snaží zachránit planetu pro budoucí generace, a to je přece krásné. Skládky přetékají, klima se mění, živočišné druhy vymírají. Pokud se nestaráme o náš domov, naši planetu, škodíme sami sobě. Buďte tou změnou, kterou celý svět tak zoufale potřebuje. Každá snaha se počítá.

Stanete se více soběstační – moderní svět zapříčil to, že věci, které byly dříve samozřejmé už teď neumíme. Se zero waste stylem se naučíte spoustu věcí vyrobit sami doma, nebudete potřebovat stále chodit do obchodu. Navíc vyrábění krásně čistí hlavu.

Ušetříte peníze – ač se to na první pohled nezdá, protože některé zero waste alternativy vyžadují vyšší počáteční investici, v konečném důsledku ušetříte peníze. Budete nakupovat méně, protože se budete snažit hledat multifunkční věci, které nemají pouze jedno využití. Nebudete kupovat stále nové a nové věci, ale to, co nakoupíte budete používat stále dokola. Oblečení z druhé ruky je levnější než nové a spoustu čistících prostředků či kosmetiky si můžete snadno vyrobit i doma.

 

Začít s tímto životním stylem se může zdát na první pohled obtížné, pokud se však do toho už pustíte, uvidíte, že začátek je snazší, než jste si mysleli. Zero waste neznamená, že se musíte zbavit všeho, co máte. Spíš naopak. Zero waste je o tom vážit si věcí, které už máme. Vážit si lidí, kteří za výrobou těch věcí stojí. Vážit si Země.

A co my a zero waste? Nechceme škodit naší planetě, proto bylinky plníme do kapslí rostlinného původu, ty balíme do kompostovatelného sáčku, a nakonec vložíme do papírového tubusu, který má i mnoho dalších využití. Naše bylinky si můžete prohlédnout webu www.exoticherbs.cz.

 

Zero Waste, Život bez odpadů, Třídění odpadu

Kancelář

Hradební 1218
686 01 Uherské Hradiště

Ukázat na mapě

Otevírací doba

Pondělí–Pátek
8:00–15:00

Rychlý kontakt

+420 777 240 791
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás na:
Instagram
Facebook
exotic herbs

Copyright © | created in Zlín by Weboo | All rights reserved